Uudishimulikud hallhülged lasevad ennast huvilistel meelsasti jälgida

Hülged on väga uudishimulikud loomad, kes tulevad inimesi võimalusel uudistama. Siiski hoiavad nad kerget distantsi. FOTO: Lennart Lennuk/Eesti Loodusmuuseum

Hoolimata varasügisesest külmast tuulest ja mässulisest merest tuleb meie paati innukalt uudistama 20–30 väikest halli pead, nende poole on omakorda suunatud kümmekond binoklit. Nii see hülgevaatlus käib – kes keda jälgib.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Igal aastal kesksuvest varasügiseni korraldab Prangli Travel Läänemerel Kaberneeme sadamast algavaid hülgevaatlusretki. Sedapuhku oli hobivaatlejaid paadi peale tulnud kümmekond. Et reis vaikuses ja oma mõtetes uidates ei mööduks, oli meiega kaasas giid Triin. Paat sadamast edukalt lahti harutatud ja suund põhja poole võetud, tutvustab Triin rühmale sõjaplaani. Peame hüljeste nägemiseks jõudma Malusi saartele, mis asuvad kuue-seitsme kilomeetri kaugusel Kaberneeme sadamast.

Saare lähistele sõitmiseks kuluva kolmveerandtunni sisustab Triin juttudega ranniku- ja saareeestlaste ajaloost. Nimelt olid peaaegu kõik Kaberneeme läheduses asuvad saared ülemöödunud sajandi keskpaigas tihedalt asustatud. Pisikeselt Rohusi saarelt, mille pindala vaevu kümne hektarini küündib, ei puudunud omal ajal ka kõrts. “Selle kandi inimesed elasid kohati palju paremini kui mandrieestlased, kuna nad olid mõisnike valvsa pilgu alt eemal,” räägib Triin.

27.11.2021 30.11.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto