T, 29.11.2022

Võsu keskosa otsib uut arhitektuurilahendust

Kristi Ehrlich
, peatoimetaja kohusetäitja
Võsu keskosa otsib uut arhitektuurilahendust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mere tänav otsib uut nägu.
Mere tänav otsib uut nägu. Foto: Haljala vallavalitsus

Haljala vallavalitsus ja Eesti Arhitektide Liit kuulutasid välja arhitektuurivõistluse, mille käigus otsitakse Võsu aleviku keskosale – Mere tänavale ning sellega liituvatele tänavatele ja avalikele alleedele – parimat ideelahendust.

Võsu keskseks liikumis- ja kohtumispaigaks on asulat läbiv Mere tänav, mis on ainus aleviku eri piirkondi ühendav sõidutee, mida läbitakse ka Lahemaa teistesse piirkondadesse sõites.

"Seetõttu on suvine liikluskoormus suur ning tänavaruum autokeskne. Mere tänava kaks fookuspunkti – Võsu keskus ja rannaklubi hoone koos haljasalaga – vajavad aleviku tulevikku silmas pidades ruumilist ümbermõtestamist," selgitas Haljala vallavanem Ivar Lilleberg.

Vallavanema sõnul peab parim arhitektuurilahendus looma Võsu aleviku keskosale tervikliku, hästi toimiva, atraktiivse ning tänapäevase elukeskkonna, arvestama Võsu hooajalisusest tulenevat spetsiifikat ning kujundama Võsu keskusest sünergilise olemis- ja kohtumispaiga elanikele, suvitajatele ja külastajatele. 

"Arhitektuurivõistluse käigus on oluline leida tasakaal populaarsust koguva suvituskeskuse ja meeldiva kvaliteetse elukeskkonna vahel ning pakkuda Võsu keskosale selgelt tajutavat terviklikku ideelahendust, mis loob hästi toimiva sidusa linnaruumi. Tulemuseks peab välja kujunema loomult kõiki kaasav, meeldiv, hästi funktsioneeriv ja mitmekesine avalik ruum, mis ühendab aleviku eri osad tervikuks, arvestab Võsu elanike arvu hooajalist dünaamikat ning toetab väikese ja rahuliku suvituskoha kuvandit," kõneles programmi "Hea avalik ruum" juht Kalle Vellevoog.

Haljala valla arengukava järgi on Võsu alevikust 2030. aastaks välja kujunenud omanäoline ja hubane puhke- ja turismikuurort. Lisaks rikkalikule kultuuripärandile, kvaliteetsele elukeskkonnale ja soodsale ettevõtluskeskkonnale on Võsul kümne aasta pärast välja kujunenud korrastatud ja kaasaegne taristu. Arengukava järgi peaksid Võsul selleks ajaks olema kaasajastatud avalik rand erivajadustega inimestele mõeldud supluskohaga, tervise- ja spaateenuseid pakkuvad ettevõtted, vabaõhulava, kaasaegne rannaklubi, talutoodete turg, turismiinfopunkt, jalgrattarajad ja parklad.

Võistlustööde esitamise tähtaeg on 11. detsember. Võistluse auhinnafond on 25 000 eurot.

Programmi "Hea avalik ruum" raames valminud ja valmivad linnakeskused ja peatänavad on kingitus Eestile 100. aastapäeva puhul, mille eesmärk on mõtestada Eesti avalikku ruumi ning viia see uuele tasemele. Sama algatuse jätkuprogrammi käigus korraldatakse tänavu neli arhitektuurivõistlust: uuendatakse Tapa, Võsu, Paide ja Lihula linnakeskust.

Seni on EV 100 ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös sündinud arhitektuuriprogrammiga "Hea avalik ruum" uue ilme saanud Tõrva, Põlva, Rapla, Valga, Võru ja Kuressaare linnakeskus. Tänavu sügisel valmivad veel Elva linnakeskus ning Rakvere Pikk tänav.

Märksõnad
Tagasi üles