Ettevaatust: liikvel on õnnistamist lubavad kelmid

Petised lubavad õnnistada inimeste sularaha.

FOTO: Arvo Meeks

Politsei hoiatab taas kelmide eest, kes pakuvad eakatele inimestele tervendamist vee ja sularaha õnnistamise teel.

Hiljuti esines juhtum, kui 91-aastase naise juurde astusid kaks tundmatut naisterahvast, kellest üks esines ravitsejana. Naised rääkisid vene keeles. Eakat naist veendi, et üheskoos peab minema tema koju, et saaks vett ja sularaha õnnistada, mis pidi kelmide sõnul aitama tervisehädade vastu. Kannatanu võttis kodust kaasa 4260 eurot. Raha asetati kilekotti ja anti tagasi. Koju jõudnud, avastas kannatanu kilekotist raha asemel ajalehed.

Niisuguseid kuritegusid pandi Eestis toime ka mullu. Toona pakkusid vene keelt kõnelevad naised eakatele naistele Narvas, Kohtla-Järvel ja Tallinnas imelist tervendamist vee õnnistamise teel, kahjud ulatusid tuhandetesse eurodesse.

"Kahjuks on kõige vähem kaitstud need eakad, kellel pole sugulasi ja lähedasi, kes saaks oma eakaid sugulasi selliste skeemide eest hoiatada. Aga abi on ka osavõtlikest naabritest, tuttavatest ja sotsiaaltöötajatest. Oluline on meeles pidada, et raha on turvalisem hoida pangas," ütles Põhja prefektuuri kriminaalbüroo kelmuste ja majanduskuritegude eriasjade uurija Margus Semjonov. "Mingil juhul ei tohi võõraid inimesi enda juurde koju kutsuda, kui keegi soovib teie koju saada jõuga, kutsuge naabreid appi ja andke juhtunust kohe teada numbril 112."

Politseil on alust arvata, et selliste kelmide ohvreid võib olla rohkem. Inimestel, kes on langenud niisuguse kelmuse ohvriks, kuid kes pole politseiga ühendust võtnud, palutakse seda teha ning helistada 112 või pöörduda lähimasse politseijaoskonda. Samuti palutakse inimestel, kelle poole selliste pakkumistega on pöördutud, kuid kes ennast petta ei lasknud, sellest teada anda politsei infotelefonil 612 3000.

Tagasi üles