R, 24.03.2023

Rakveres aitasid asjatundjad õppepäeval kriisiks valmistuda

Merly Raudla
Rakveres aitasid asjatundjad õppepäeval kriisiks valmistuda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Markel Pajupuu tuletas osalejatele meelde elustamise võtteid.
Markel Pajupuu tuletas osalejatele meelde elustamise võtteid. Foto: Merly Raudla

Möödunud nädalal Rakveres peetud elanikkonnakaitse kriisideks valmistumise õppepäeval said huvilised teada, mida tuleks teha, et kogukond oskaks kriisisituatsioonides läbimõeldult tegutseda ja saaks vajadusel hakkama ilma abi saabumiseta kuni seitse järjestikust ööpäeva. Osalejad nägid, millised kitsaskohad kriisisituatsioonides neid oma kogukonnas ohustavad.

Praktilises osas said soovijad priimusel seitsme ööpäeva kriisivaru toiduainetest toiduvalmistamist proovida.

Koduse ravimivaru vajalikemate rohtude nimed luges ette Rakvere haigla intensiivraviõde Markel Pajupuu ning aitas meelde tuletada elupäästva esmaabi võtteid.

Pajupuu nentis, et kui igal perel oleks kodus teatud esmaabivahendid olemas, oleks see kogukonnale kriisi ajal suureks abiks. Tema sõnul saab apteegi käsimüügist kõik olulised asjad kätte. Igas koduses esmaabipakis peaks olema märkmik ja pliiats, kolmnurkrätikud, side, kummikindad, põletusgeel, desinfitseeriv vahend, haavalapid, eri suurusega plaastrid ja termotekk. Pajupuu märkis, et kõige tähtsamad vahendid esmaabiks on peaaegu kõigil olemas. Nendeks on käed.

Esmaabi praktilises õppes väntsutati Rakvere haigla juhatuse esimeest Ain Suurkaevu. Õppepäeval osalejad said meelde tuletada, kuidas meelemärkuseta inimest tassida ja kuidas teda külgasendisse panna. Elustamist harjutati nuku peal.

Pajupuu märkis, et kui pole teada, kas inimene vajab elustamist või mitte, siis tasub alati südamemassaaži teha. Elusat inimest südamemassaaž teise ilma ei saada, kuid elustamist vajava inimese elulõng katkeb ilma abita kindlasti.

Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu, Lääne-Viru maakonna turvalisuse nõukogu, päästeameti ning politsei- ja piirivalveameti eestvedamisel toimuvad kriisiõppepäevad peetakse maakonnas kõikides omavalitsustes lauaõppemeetodil.

Järgmine kriisiõppepäev on kavas pidada Kunda linnas.

Märksõnad
Tagasi üles