P, 3.12.2023

Seadusemuudatus aitaks õpilaste vedu ohutumaks muuta

Merly Raudla
Facebook
Comments
Seadusemuudatus aitaks õpilaste vedu ohutumaks muuta.
Seadusemuudatus aitaks õpilaste vedu ohutumaks muuta. Foto: Arvo Meeks

Riigikogu majanduskomisjon leidis tänasel istungil laste turvalisust bussides puudutavat õiguskantsleri märgukirja arutades, et kuigi Eestis on olemas kõik võimalused ohutu ja kvaliteetse veoteenuse tellimiseks, on vajaka teadlikkusest ja jõulisemast seadusesättest.

Lastevanemad pöördusid õiguskantsleri poole murega, et lapsi sõidutatakse ekskursioonidele ja kooli ebaturvaliste bussidega. Kehtivate seaduste järgi ei pea bussides turvavöösid olema. Turvavööd peavad olema kõigis uutes bussides, kuid vanade busside kohta see nõue ei kehti. Selliseid busse, kus turvavöösid ei ole, liigub Eesti teedel hinnanguliselt 800.

Majanduskomisjoni esimees Sven Sester märkis, et kuigi seadus võimaldab juba praegu ohutut ja turvalist ühistranspordi korraldamist, tuleks liiklusseadust täiendada nõudega, et õpilaste tellimusvedudel tohib kasutada vaid turvavöödega ühissõidukeid.

Riik tellib Sesteri sõnul maakonnaliini vedudele, mida kasutatavad aktiivselt ka õpilased, vaid turvavöödega busse, mistõttu maakonnaliiniveol kasutatavaid busse, milles puuduvad turvavööd, jääb järjest vähemaks. "Soovitame aga ka kohalikel omavalitsustel ja lapsevanematel enne plaanitavat seadusemuudatust õpilasteveo tellimisel alati lähtuda analoogsetest nõuetest, mis kehtivad ka maakonnaliinidel," märkis Sester. Ta lisas, et turvalisus on väga tähtis ja majanduskomisjon töötab selle nimel, et vastav seadusemuudatus jõuaks parlamendi menetlusse.

"Ehkki ühistransport on Eestis turvaline, ei saa ennast sellest teadmisest uinutada lasta ja õpilaste veol tuleb alati lähtuda kainest mõistusest ja eelkõige ohutuse kaalutlustest ning meenutagem lastele igal võimalusel, et kui bussis on turvavöö, tuleb end alati sellega kinnitada," ütles Sester.

Majanduskomisjoni liige Jüri Jaanson lisas, et liiklusseaduse järgi tuleb turvavöö kinnitada, kui see on olemas. See nõue kehtib ühtmoodi nii koolibussides, valla-, maakonna- ja kaugliinidel kui ka ekskursioonibussides ja muudel tellimusvedudel. "Juba aastaid on maakonnaliinide hangetel alati turvavööd kohustuslikus korras nõutud. Eeldame, et omavalitsused, haridusasutused ja lapsevanemad on lastele transporditeenuse tellimisel alati hoolivad ja lähtuvad valikute tegemisel eelkõige laste ohutusest," rääkis Jaanson.

Majanduskomisjoni istungil osalesid ka õiguskantsleri kantselei, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, maanteeameti, politsei- ja piirivalveameti, autoettevõtete liidu, linnade ja valdade liidu ning Lux Expressi esindajad.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles