Loomade varjupaigad aitavad valida eakamat koera

Anu Viita-Neuhaus
Copy
Paide Gümnaasiumi 11, klassi õpilasele Märten Viitmaale tundus õige annetada oma jõulukingi raha koerte varjupaigale.
Paide Gümnaasiumi 11, klassi õpilasele Märten Viitmaale tundus õige annetada oma jõulukingi raha koerte varjupaigale. Foto: Marianne Loorents

Varjupaikade MTÜ-sse kuuluvad loomade varjupaigad üle Eesti korraldavad novembris esimest korda vanemate koerte kuu, mil pakutakse inimestele tuge üle viieaastase koer võtmisel. Ka Rakveres on selline võimalus olemas. 

Varjupaikade MTÜ üldjuhi Triinu Priksi sõnul saavad varjupaikades viibivad kassid eritähelepanu osaliseks kaks korda aastas: veebruaris, mil toimub kampaania "Sõpra tunned sabast!", ning oktoobris, kui on traditsiooniline musta kassi kuu. "Varjupaigakoertele pole me varem sel moel tähelepanu pööranud. Seetõttu otsustasime kuulutada novembri teiste riikide eeskujul 5+ koerte kuuks, mil julgustame inimesi andma uut võimalust eakamatele koertele," ütles ta.

Tema sõnul peetakse üle viieaastaseid koeri sageli liiga vanaks, et pakkuda neile uut kodu. "Samas on nad elukogenud ja iseseisvad loomad, kes ei tee enam kutsikaea rumalusi. Nad tunnevad juba inimeste maailma, kuid on samal ajal endiselt õppimis- ja kohanemisvõimelised," rääkis Priks. "Lisaks on varjupaigast võetud koerad, kes on korra suutnud üle elada kodu kaotuse, uue võimaluse eest siiralt tänulikud."

Sageli tunnevad inimesed hirmu ka vanemate koerte tervisehädade ees, mis võivad kaasa tuua suuri kulusid. "Sel põhjusel lubame jagada uue omanikuga vastutust, kui tema võetaval lemmikloomal on diagnoositud krooniline haigus, mis allub ravile. Samuti lubame, et kui omanikul pole võimalik varjupaigast võetud lemmiklooma enam pidada, võtame ta uuesti oma hoole alla," kõneles Priks.

Varjupaigast võetud loomade omanikele on abiks ka viis aastat tegutsenud Rexi Fond. Fond toetab inimesi, kelle lemmik vajab kriitilist veterinaarabi, kuid kelle majanduslik olukord ei võimalda seda oma loomale pakkuda.

Novembris saab iga üle viieaastane koer Varjupaikade MTÜ loomade varjupaigast koju minnes kingituse. 

Varjupaikades ootavate loomade kohta saab infot SIIT. Lähemat tutvust saab loomadega teha varjupaikades kohapeal.

Varjupaikade MTÜ on Eesti suurim kodutute loomadega tegelev organisatsioon. Oma tegutsemisaja jooksul on MTÜ kaudu uue kodu leidnud rohkem kui 12 000 looma.

Tagasi üles