Algab üleriigiline mardi- ja kadrisantide rahvaloendus

Inna Grünfeldt
Copy
Mardipäeva laulud ja kombed. 
Mardipäeva laulud ja kombed. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Eesti Folkloorinõukogu koostöös rahvakultuuri keskusega korraldab üleriigilise sanditamistraditsioone elavas kasutuses ja au sees hoidva aktsiooni "Hakkame santima!" raames mardi- ja kadrisantide rahvaloenduse.

Loenduse eesmärk on teada saada, millistes Eesti piirkondades enim mardi- ja kadrisante ringi jookseb.

"Soovime "Hakkame santima!" aktsiooniga populariseerida meie oma ägedaid sanditamiskombeid ning olukorrast parema ülevaate saamiseks korraldamegi mardi- ja kadrisantide rahvaloenduse. Mardi- ja kadrisandijooksmine on koos sõprade või sõpruskonnaga lõbus sügisene ettevõtmine, samas ka oluline osa meie kultuuripärandist," ütles "Hakkame santima!" aktsiooni eestvedaja Kati Taal. "Mida rohkem mardi- ja kadrisante end kirja paneb, seda parema ülevaate mardi- ja kadrisandijooksmise seisust üleriigiliselt saame," lisas ta.

Kõik mardi- ja kadrisandid on oodatud end kirja panema aktsiooni kodulehel www.mardipaev.com.

"Hakkame santima!" aktsiooni kulminatsiooniks on rahvusvaheline festival koos 24. novembril toimuva üleeestilise kadrisandijooksmisega, mille raames korraldatakse ka mardi- ja kadrisantide rahvaloendus.

Aktsioon "Hakkame santima!" toimus esimest korda möödunud aastal mardipäeval, tänavu on võetud fookuseks kadripäev ja kadrisantidega seotud kombestiku sügavam tutvustamine.

Lisaks üleskutsele tulla katri ja marti jooksma on käesoleval aastal ettevõtmise "Hakkame santima" raames toimunud ja toimumas sanditamiskombeid põhjalikumalt tutvustavad koolitused Tartus, Tallinnas, Kohtla-Järvel ja Haapsalus, saab näha põnevaid, oma maa sanditamiskombestikku tutvustavaid väliskollektiive, osaleda kontsertidel, õpitubades ja kadripidudel. Aktsiooni kodulehelt www.mardipaev.com leiab videoid ja nõuandeid sanditama mineku ettevalmistamiseks.

Aktsioon "Hakkame santima!" lõppeb sel aastal suure kadripeoga 25. novembril pärimusmuusika aidas Viljandis, kus saab kohtuda läti, vene, isuri, eesti ja teiste rahvaste sanditajatega.

Tagasi üles