L, 26.11.2022

Suur galerii: venelased vallutasid Rakvere linnuse

Suur galerii: venelased vallutasid Rakvere linnuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter

Täna Rakvere linnusest kostnud suur paugutamine ei tähendanud õnneks mitte suurt pahandust, vaid hoopis sõjaajalooklubide lavastust põhjasõja lahingust.

Legendi järgi käis põhjasõda ja venelaste Preobraženski polk vallutas rootslaste käest Rakvere linnust. Kuigi rootslasi juhendas Karl XII isiklikult ja linnust kaitses tema eliitvägi karoliinid, võtsid venelased linnuse ära. Lisaks Preobraženski polgule lõid venelaste poolelt kaasa ratsagrenaderiüksus ja mõned kasakad, kes küll segastel asjaoludel olid oma hobused kusagile ära kaotanud.

Lahingut etendasid Narva sõjaajalooklubi Preobraženski Polk, Kolme Krooni Klubi Rakverest ja sõjaajalooklubid Lätist, Peterburist ning Soomest. Viimaste kaks seltskonda etendasid rootslasi.

Pauku ja tossu oli üksjagu, mõnele pisikesele isa-emaga kaasa tulnud ajaloohuvilisele tõid need lausa nutuvõru suule. Ainsad, kes end mürglist häirida ei lasknud, olid linnuse loomad – eks nad ole juba karastunud ka. Lambad ja haned jälgisid mängu märgatava huviga, jänes tegi eriti osavaid jänesehaake siis, kui kasakad üritasid ta kinni püüda.

Annes Kruberg Preobraženski Polgust lausus, et lahingu etendamine õnnestus hästi. "Oleme siin ka varem "sõdinud", aga täna oli kuidagi eriti lahe," kinnitas ta. "Kahju ainult, et publikut oli vähevõitu."

Narva Preobraženski Polk on üks esimesi sõjaajalooklubisid Eestis. "Käisime Venemaal Poltava lahingu etendamist vaatamas ja sealt tekkis soov ka ise midagi sellist teha," lausus Kruberg. "See oli juba päris ammu, 2003. aastal. Praegu on meil Narvas umbes 15 aktiivset liiget, lisaks liikmeid üle Eesti. Meie klubil on põhjasõjaaegsed ja Punaarmee vormid ning relvastus, järgmisel aastal loodame kaasa lüüa ka Napoleoni-aegsetes lavastustes."

Krubergi sõnul on tegemist üsna kalli hobiga. "Põhjasõjaaegne kasutatud vorm maksab umbes 1000 eurot, uus veel rohkem. Relvastus ja muud lisandid on muidugi veel omaette teema."

Märksõnad
Tagasi üles