Noorteorkester kogus festivalilt kogemusi

Virumaa Noorteorkester koos

FOTO: Erakogu

Virumaa Noorteorkester musitseeris Jõhvis IX noorteorkestrite festivalil kolmik­orkestri koosseisus ning laiendas silma- ja kõrvaringi teisi orkestreid kuulates. Nende neli muusikut mängis kaasa festivali koondorkestris.

Eesti Sümfooniaorkestrite Liidu korraldusel toimunud festivalist võttis osa 13 noorteorkestrit üle Eesti. Virumaa Noorteorkester esitas koos Lasnamäe Muusikakooli Sümfoniett­orkestri ja Tallinna Muusikakooli Sümfooniaorkestriga kontserdil kolm pala.

“Mõned orkestrid andsid ka koolikontserte, aga meie koolis ei käinud, kuna meil on nii palju uusi lapsi. Küll aga jõudsime oma kolm kontserdipala hästi ära õpitud,” ütles Toivo Peäske.

Peäske jutustas, et kontserdil esinesidki kõik orkestrid mitmekaupa. Enne oli iga orkester pakkunud ühe loo, mida mängiti koos selle orkestri dirigendi käe all. “Kuna meie oleme keelpilliorkester, valisime vastava loo – “I Dreamed a Dream” muusikalist “Hüljatud” –, aga Imre Rohuväli, Lasnamäe Muusikakooli Sümfoniettorkestri dirigent, kirjutas sellele juurde ka puhkpillipartii, nii et teiste koolide puhkpilliõpilased said ka kaasa mängida. Kõlas väga hästi, palju võimsamalt,” rääkis Peäske.

Imre Rohuvälja käe all mängiti tantsu Eugen Kapi “Kalevipojast” ning Tallinna Muusikakooli Sümfooniaorkestri juht Ott Kask pani orkestriga kõlama marsi. “Need olid efektsed lood,” lausus Peäske.

Neljal õpilasel oli võimalus mängida kaasa festivaliorkestris, kus dirigent Jüri-Ruut Kanguri juhatusel tuli ettekandele Pärt Uusbergi teos “Avanemised”. “Meilt küsiti üks esimene viiul, üks teine viiul, vioola ja tšello. Valisime kõige võimekamad mängijad,” selgitas Peäske.

Suurima koosseisuga – üle 60 mängija – orkester oli Viljandist. Virumaa Noorteorkestris teeb kaasa muusikuid pisut pealt 20. “Mõned on esimest aastat ega tulnud veel Jõhvi kaasa. Nemad alles harjuvad ja vaatavad, mispidi poognad käivad,” naljatas koolijuht.

Kui vahepeal kippus Virumaa Noorteorkester kokku kuivama, siis asi muutus, kui muusikakool tegi orkestrimängu pilliõppuritele kohustuslikuks. “Õppekavas on koosmusitseerimine – ja orkester seda ongi. Mis muusikaharidus see on, kui pole isegi orkestris mänginud. Lisaks mängib mõni ansamblites ka,” ütles Peäske. Direktori sõnul nurises mõni laps, et tahaks proovi asemel hoopis puhata, aga pärast Jõhvis antud kontserti tunnistasid needki, et äge oli. “Niisugune asi innustab noori,” rõhutas ta. “Noortele muusikutele on esinemine ja teiste muusikute kuulamine hädavajalik.”

Muusikakooli direktor mainis, et Virumaa Noorteorkestris võivad keelpillide kõrvale astuda ka puhkpillid. “Noor õpetaja Teno Kongi tegeleb vaskpillidega ja nüüd on noort verd peale tulemas. Vaatame, kuidas asjad kujunevad,” avas Toivo Peäske noorteorkestri plaane.

Jõhvis toimunud festivaliga tähistati Eesti Sümfooniaorkestrite Liidu 20. tegutsemisaastat.

Tagasi üles