N, 1.06.2023

Veebikonstaabel: küberkiusamist ei osata ära tunda

Veiki Ojaperv
, Ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Kiusamine telefonis ja internetis on muutunud väga tavaliseks.
Kiusamine telefonis ja internetis on muutunud väga tavaliseks. Foto: Marko Saarm

Kooliõpilaste seas tehtud kiirküsitlusest selgus, et lausa 57 protsendi arvates pole nad otseselt ega kaudselt kunagi kokku puutunud küberkiusamisega. Veebikonstaabel Ville Räniku sõnul näitab see, kui vähe me tegelikult teadvustame seda laialt levinud probleemi.  

Samsungi ellu kutsutud õpilaste digitaalse IQ koolitusprogrammi raames toimunud loengus ja vestlusringis Viimsi gümnaasiumis korraldati ligi paarisaja õpilase seas küsitlus, milles 34 protsenti tunnistas, et on kogenud küberkiusamist, ning üheksa protsenti märkis, et on sellise kiusuga kokku puutunud, kuid said sellest alles hiljem aru. Ülejäänud 57 protsenti väitis, et pole kiusamisega digimaailmas kokku puutunud ei otseselt ega kaudselt.

Koos teiste ekspertide ja noorte sisuloojatega vestlusringis osalenud veebikonstaabel Ville Ränik selgitas, et reaalsuses puutume mingis vormis kiusamisega digimaailmas kokku ikka märksa rohkem, kui noored ise arvavad. "Selles ongi küberkiusamise probleem – seda on vahel raske ära tunda ja tegelikult ka endale tunnistada. Küberkiusamine on igasugune ebameeldiv suhtlus veebikeskkonnas," märkis Ränik. "Kui me ütleksime või kommenteeriksime reaalses maailmas asju sarnaselt nagu veebis, siis tunnistaks me selle kohe ebasobivaks. Digimaailmas peame aga miskipärast näiteks halvustavaid kommentaare täiesti tavaliseks."

Veebikonstaabel lisas, et tegelikult on mingis vormis küberkiusamisega kokku puutunud praktiliselt kõik interneti kasutajad, sest artiklite all olevaid kommentaare on ju meist enamik lugenud. Küberkiusamine on aga ka näiteks halvustavad väljaütlemised ühistes vestlustes, mõnitavad meemid või pildid jne. 

Vestlusringis osalenud youtuuberid Victoria Villig ja Sidni Tomson tõdesid, et netis avalikult ja aktiivselt tegutsemise tõttu on nemad tihti ebasobivate kommentaaride sihtmärgiks. "Minul on õnneks paks nahk, aga tegelikult loen ma neid ikka. Püüan neile alati vastata positiivsete kommentaaridega," ütles Sidni Tomson. "Rõõmsad ja õnnelikud inimesed ei käi teistele vihaseid kommentaare jagamas. Seega on nende inimeste enda elus midagi pahasti ja seepärast üritan ma neile pigem toeks olla ja tunnen neile kaasa."

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles