T, 29.11.2022

Diabeet – nõudlik kaaslane kogu eluks

Merly Raudla
Diabeet – nõudlik kaaslane kogu eluks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kristi Peegel asutas diabeeti põdevate laste perekondade toetamiseks Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu.
Kristi Peegel asutas diabeeti põdevate laste perekondade toetamiseks Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu. Foto: Erakogu

Kroonilist ainevahetushaigust – diabeeti – on Eestis diagnoositud umbes 70 000 inimesel, kellest ligikaudu 60 000 – 65 000 põevad teise tüübi diabeeti. Arvatakse, et umbes sama palju inimesi põeb teise tüübi diabeeti enese teadmata.

Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu asutaja Kristi Peegel kõneles, et lapsed ja noored haigestuvad põhiliselt esimese tüübi diabeeti. “Siin ei saa me mitte midagi ära teha, et seda haigust ennetada. Kui see haigus tuleb, siis keha hävitab kõhunäärmest ära insuliini tootvad rakud ja inimene saab edasi elada ainult kehavälise insuliini toel,” selgitas ta.

See on väga vana haigus, mida diagnoositi juba Vana-Kreekas. Miks seda tõbe tänapäeval nii palju on, ei oska teadlased veel selgitada. “Selge on, et see ei ole elustiilihaigus. Elustiilihaigus on teise tüübi diabeet. Öeldakse, et see sõltub sellest, mida ja kui palju inimene sööb ja kas ta liigub, kas on stressifaktoreid. Üks tegur on ka ülekaal,” rääkis Peegel.

Märksõnad
Tagasi üles