Sama meelt on teiste koolide juhid. Rakvere reaalgümnaasiumi direktori Martti Marksoo arvates paneb lõplikud piirid paika elu ise, kuid kiirustamist ei kiida heaks temagi. Praegune maavanema plaan on Marksoo sõnul üsna hüpoteetiline ja enneaegset paanikat sellest tekitada ei maksa. “Kindlasti ei tasu unustada, et viie kuni seitsme gümnaasiumi jätmine maakonda polnud üksnes Vallbaumi isiklik idee, selles kajastusid ka paljude koolijuhtide seisukohad,” täpsustas Martti Marksoo.
Tema meelest on praegune olukord ministeeriumi taktika, et anda maakondadele võimalus kaasa rääkida, muidu otsustatakse riigi tasandil omavalitsuste eest. Samas on Marksoo seisukohal, et ministeerium peaks kehtestama kindlad kriteeriumid, mille alusel gümnaasiumide jätkusuutlikkust hinnata, sest arvudest lähtumine ei taga hariduse kvaliteeti. “Peame mõtlema, mis on oluline – kas rahaline kokkuhoid või kvaliteetne haridus,” ütles Marksoo.
Reaalgümnaasiumi juhi meelest ei tohi lõhkuda töötavaid süsteeme ega minna toimivate koolide kallale, mistõttu on gümnaasiumivõrgu korrastamise plaan veel üsna toores.
Sarnaselt Kadrina keskkooliga sattus võimaliku löögirusika alla ka Vinni-Pajusti gümnaasium, mille direktori Jüri Vanajuure meelest on koolide ümberkorraldamise plaan igati õigustatud, sest ka tema hinnangul on gümnaasiume liiga palju ning neid tuleb kahtlemata vähendada. Samas arvab Vanajuur, et linna- ja maakoole ei saa n-ö ühte patta panna ja neid tuleks vaadelda eraldi. “Vahet pole, kas maakonda jääb üks gümnaasium või on neid viis, oluline on seeläbi paremat ja kvaliteetsemat haridust anda. Praegu ei pöörata hariduse tasemele tähelepanu, vaadatakse vaid õpilaste arvu koolides,” kõneles Vanajuur.
Ka tema on arvamusel, et enne otsuste langetamist tuleb kõike põhjalikult analüüsida. “Me ei saa panna raskesse olukorda ääremaa lapsi, kes peavad kooliskäimiseks hakkama ärkama väga vara, sõitma tund või rohkem bussiga ja sama palju tagasi. Millal see noor inimene veel koduseid töid teeb või huviringides käib?” muretses Vanajuur ka õpilaste, koolieluga kõige enam seotud inimeste pärast.
Seda, et gümnaasiumide kaotamisega suureneks noorte väljaränne teistesse maakondadesse või Tartusse ja Tallinna Vanajuur väga ei usu. Tema hinnangul pole see juba majanduslikult paljudele võimalik, sest kõigil ei ole suures linnas sugulasi, kelle juures elada, aga elamispinna eest tasumine käib sageli majanduslikult üle jõu.
“Kindlasti lasub siin suur vastutus kohalikel omavalitsustel. Vallad peavad otsustama, kas nad suudavad kooli ise üleval pidada või mitte,” rääkis Vinni-Pajusti gümnaasiumi direktor.
Samuti rõhutas Jüri Vanajuur fakti, et enne konkreetse plaani väljakäimist pidas maavanem Einar Vallbaum koolijuhtidega ka aru ning paljude direktorite arvamus kajastus lõplikus otsuses. Kahetsusväärseks pidas ta aga seda, et detsembri alguses toimunud maavanema, kooli- ja vallajuhtide kohtumisel jäädi oma arvamuse avaldamisel kidakeelseks.
Kavandatav gümnaasiumivõrk
• Lääne-Viru maakonnas on praegu 14 munitsipaalgümnaasiumi.
• Ümberkorraldusel jääks maakonda alles 5-7 päevase õppega gümnaasiumi: üks gümnaasium Tapal, lõunaregiooni ehk Pandivere gümnaasium, põhjaregiooni ehk Põhjaranniku gümnaasium ning kaks munitsipaalgümnaasiumi Rakveres.
• Küsimärgiga on hetkel gümnaasiumide paiknemine Kadrinas ja Vinni-Pajustis.