Galerii: Viru-Nigulas oli üle pika aja saunapäev

Viru-Nigula uus saun on valmis. Detsembri esimesel laupäeval oli esimene saunapäev.

FOTO: Anu Viita-Neuhaus

Täna küdema pandud Viru-Nigula uus saun tõi vallarahva kokku. Uudistamist jagus, tuttuute ruumide kirjeldamiseks jagus saunalistel vaid kiidusõnu.

Uue ihuharimistempli esimene külastaja Helgi Lello lõi imestusest käsi kokku. "Löö või puhkeruumis tantsu," lausus Lello. 85-aastane naine nentis, et pole elus nii ilusat sauna näinudki. "Tipp-topp, ma ütlen. Võrreldes vana saunaga on see nagu öö ja päev," sõnas saunaline.

Kui tervis lubab, püüab naine saunas käia igal laupäeval. "Mul pole kodus pesemisvõimalust. Hea, kui saab silmigi pesta," rääkis Lello. Ta on naine, kes pidas vanas saunas üle kuue aasta saunanaiseametit. Tema sõnutsi on kõige olulisem loomulikult saun korralikult ära kütta. "Jõudu mul pole, aga ma olen alati olnud kohusetruu. See on tähtis," lausus Lello.

Viru-Nigula saunas käib naisi vähe – alla kümne. See-eest mehi on mitu korda enam. Vanas saunas on juhtunud ka niimoodi, et lavale on pidanud mahtuma 18 meest.

Uue Viru-Nigula sauna kütja Raivo Mets tunnistas, et alustas enne keskpäeva ja närv oli veidi sees. "Muretsesin, et saaks sauna küdema. Ongi kõik. Tõmbasin tikku ja õnneks kohe ka süttis," jutustas Mets. Leiliusku mees ütles, et täna jääb kodus saun kütte panemata, kogu pere tuleb proovib selle sauna võimsuse ära. "Kõik on suurepärane," kiitis Mets.

Vana saun tegutses kirikule kuuluvas majas juba 1970. aastast, uus saun kerkis aga Viru-Nigula endise vallamaja keldrisse. Palju vanast ihuharimistemplist kaasa ei võetud, küll aga ilutseb seinal sealne rahakassa.

Uus saun mahutab 20–25 inimest. Valminud saunas lubatakse ka vihelda. Kord jääb saunas endiseks: saunamõnusid saab nautida laupäeviti, naised enne ja mehed pärast.

Viru-Nigula vallavanem Einar Vallbaum ütles, et kuna vana sauna olukord ei olnud kiita ja arvestades kogukonna saunalembust, otsustasid nad uue sauna ehitada. "Eestlane on saunarahvas ja nii ka Viru-Nigula vallarahvas," rääkis Vallbaum.

Sauna ehitustööd kestsid neli kuud ja läksid maksma veidi alla 60 000 euro.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles