Nädala kaja: Heino, see teine

Aivar Ojaperv

FOTO: Virumaa Teataja

Eks seda ajakirjanikutööd on juba üksjagu aega tehtud, aga lõppeval nädalal sain jälle ühe kogemuse võrra rikkamaks. Nimelt helistas kolleeg Katrin Heino-nimelisele mehele ja Heino kinnitas toru teises otsas, et ta on Heino. Kuuldes aga, et Katrin tahab teada, miks ta lasi oma päikesepargi arendamisel tammepuud maha raiuda, teatas Heino, et tema on hoopis selle paha Heino nimekaim ja tema ei tea midagi.

Nimekaimusid tuleb ette, isegi vähe levinud nimede ja perenimede korral. Aga selliseid asju ette ei tule, et Heino Hõbeoja telefoninumbril, mis seisab Rakvere vallaga sõlmitud lepingus ja on ka muudest avalikest allikatest leitav, vastab hoopis nimekaimust Heino Hõbeoja.

Päev varem kuulsin, kuidas teine kolleeg, me kutsume teda Martiiniks, rääkis mehega, kes ajas mehejuttu. Nimelt oli Kaido Höövelson läinud nädalavahetusel ülemeelikuks ja üks lõbustusasutus enam ei tahtnud, et Kaido seal edasi lõbutseks. Riigikogu liige ikkagi, avaliku elu tegelane, pidime talt küsima, mis värk oli. Kaido rääkis, nagu üks õige mees sellisel puhul peab rääkima: jah, oli lugu, tunnistan, eksisin, palun vabandust.

Kui netikommentaare lugeda, siis tundub, et Kaido Höövelson muutus veel populaarsemaks, kui ta enne oli.

Umbes samal ajal ajasin mina ise telefonitsi taga Rakvere abilinnapead Andres Jaadlat. Mis teha, minulgi tuli Andresele ebamugavaid küsimusi esitada: miks abilinnapea pole kabinetis, kui päevakord näeb ette kodanike vastuvõtu, ja miks ta paar päeva varem tegi keset tööpäeva erakonnapropagandat?

Andrese vastused tulid pikemad, kui lehte mahtus, aga kordagi ei kostnud ta, et “mina ei teinud” või “see oli hoopis teine Andres”. Minu asi oli küsida ja abilinnapea asi vastata, las lugeja ise otsustab, kas ta usub vastuseid või peab teemapüstitust puhtaks kiusuks.

Tapa vallavanema Riho Telli valisime nädala sees Virumaa Teataja pressisõbraks. Selle tiitli andmine pole pugemine. Ja Riho Tell pole meile pugenud. See tiitel on avatud suhtlemise eest, mõtteselge jutu, ametikohta väärt teadmiste ja nende edastamise eest.

Kole on end korrata – värskeid mõtteid nagu polekski –, aga Raul Rebase meediasuhtluse õpikus leidub üks väga äge soovitus Ronald Reaganilt, nii et ma ei saa teisiti, kui kirjutan selle nädala jooksul juba teist korda lehte. “Kui oled kõik asjad läbi proovinud ja miski pole aidanud, proovi rääkida tõtt.”

Tagasi üles