Täna hommikul Tapa linnakus peetud tseremoonial andis eelmise aasta kevadest liitlaste lahingugrupis teeninud Prantsuse kontingent vastutuse üle Taani kaitseväelastele, kes jäävad kahe rotatsiooniga üheks aastaks Eestisse.
Taani kontingent alustas Tapal teenistust
"Loodame, et saabunud sõdurite teenistus tuleb väga sisukas, nagu oli ka eelmisel rotatsioonil. Saame väga palju õppida taanlastelt, kes kasutavad samu lahingmasinaid nagu Scoutspataljon," ütles tseremoonial osalenud kaitseväe juhataja asetäitja kindralmajor Indrek Sirel, avaldades lootust, et taanlased õpivad eestlastelt, kuidas tegutseb Eesti kaitsevägi.
"Liitlaste kohalolu Eestis demonstreerib NATO ühtsust oma territooriumi kaitsel. Liitlaste kohalolu toob kaasa erinevad võimekused, läbi mille saavad Eesti kaitseväelased aimu ja oskusi, kuidas liitlaste tehnoloogiaid kasutada," lisas 1. jalaväebrigaadi ülem kolonel Vahur Karus, kes tervitas saabunud üksust nende emakeeles.
"Ootame põnevusega teenistusaega Eestis, sest teame, et siin on väga head väljaõppetingimused, mis aitavad arendada meie üksuse võimekust," ütles Amadillo kompanii ülem major Tommy Sylvest.
Lisaks osales tseremoonial Taani kuningriigi suursaadik Kristina Miskowiak Beckvard ning lahingugruppi panustavate riikide esindajad ja kaitseväelased.
Eestis missiooni alustanud Amadillo kompanii sai oma nime kunagise kompaniiülema major Anders Stæhr Storrudi auks, kes hukkus Afganistani missioonil. Amadillo oli olnud tema talisman. Taanist Eestisse saabunud üksuse juured ulatuvad aastasse 1762, mil loodi Taani husaaride rügement. Üksuses on ligikaudu 200 Taani kaitseväelast, kelle kasutavad nagu Eesti kaitseväelasedki jalaväe lahingumasinaid CV90.
Praegu teenib Tapal paiknevas lahingugrupis üle 1000 kaitseväelase. Lahingugrupi moodustavad Ühendkuningriigi kuninganna husaaride rügement ja Taani kuningriigi kontingendi sõdurid.
Ühendkuningriigi juhitud liitlaste lahingugrupi koosseisus hakkab Taani kontingent osalema väljaõppeüritustel ning -harjutustel. Sealhulgas on taanlastel kavas osaleda õppusel Kevadtorm.
Taani on NATO Põhjadiviisi staabi juhtriik. Põhjadiviisi ülesandeks on Eesti ja Läti kaitsetegevuse planeerimine. Otsus Põhjadiviisi asutamise kohta võeti vastu 2018. aasta juulis toimunud NATO tippkohtumisel Brüsselis.
NATO 28 liikmesriigi juhid otsustasid 2016. aasta juunis Varssavi tippkohtumisel muutunud julgeolekukeskkonna tõttu paigutada alliansi lahingugrupid Eestisse, Lätisse, Leetu ja Poola. Eestis paikneva liitlaste lahingugrupi juhtriigiks on Ühendkuningriik, panustavateks riikideks Prantsusmaa ja Taani. Tapale saabus esimene lahingugrupp 2017. aasta aprillis.