T, 6.12.2022

Bussijuhid sõlmisid uue palgaleppe

Katrin Uuspõld
Bussijuhid sõlmisid uue palgaleppe
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Bussijuhtide miinimumpalk tõuseb palgaleppe kohaselt tänavu aprillist 105 eurot.
Bussijuhtide miinimumpalk tõuseb palgaleppe kohaselt tänavu aprillist 105 eurot. Foto: Marianne Loorents

Transpordi ametiühing allkirjastas esmaspäeval autoettevõtete liiduga kogu ühistranspordisektorit puudutava kolmeaastase üldtöökokkuleppe, millega alates 2020. aasta 13. aprillist tõuseb Eesti bussi-, trolli- ja trammijuhtide miinimumpalk 1050 eurole, 2021. aastal tõuseb see veel 100 euro võrra ja aastal 2022 lisandub samuti 100 eurot.

Kokku lepitud miinimummäära soovivad sotsiaalpartnerid laiendatud sektorilepinguga kohustuslikuks täitmiseks kehtestada kõigile ühistranspordiseaduse mõttes sõitjate bussiveoga tegelevatele ja selleks tööjõudu rentivatele tööandjatele ja töötajatele, sõltumata nendega sõlmitud lepingu liigist.

Transpordi ametiühingu juhatuse esimehe Üllar Kallase sõnul on praegu kehtiv ühistranspordijuhtide 945-eurone miinimumtöötasu jäänud ajale jalgu ning ka saavutatud kokkulepe ei vasta suuresti turusituatsioonile. "Madal töötasu on viinud kogu sektori kriisi, kus valitseb suur tööjõupuudus," rääkis Kallas, lisades, et 74 protsendi bussijuhtide vanus ületab 51 eluaastat ja noort pealekasvu on ainult 6 protsenti.

Kallase sõnul on kõigil töötajatel, kellele ei ole tagatud miinimumtasu, õigus nõuda vähemmakstud töötasu kolm aastat tagant järele. "Transpordi ametühing julgustab kõiki töötajaid vähemmakstud töötasu nõuet esitama ning abistab ametiühingu liikmeid tasuta nõude esitamisel," lisas ametiühingujuht.

Palgaleppe pooled usuvad, et kehtiv kollektiivleping aitab oluliselt parandada konkurentsiolukorda transpordisektoris.

Märksõnad
Tagasi üles