iDeal kampaania

Adven hakkab Soomes taaskasutama vesinikutehase jääkenergiat

Adven hakkab Soomes taaskasutama vesinikutehase jääkenergiat. Rakveres Päikese tänaval on Adven Eesti elektri- ja küttejaam.  

FOTO: Arvet Mägi

Soomes ühte maailma suuremat akukemikaalide tehast rajav Terrafame alustab tehnoloogilise auru tootmist vesinikutehase jääkenergiast ning lahenduse juurutamise ja edasise käitlemise eest vastutab Eesti energiaettevõte Adven, kes ehitab ühtlasi tehasele elektrijaama.

Adven Eesti müügidirektor Kevin Vaher rääkis, et see vähendab vesiniku tootmise seadmete tekitatava jääkenergia regenereerimist arvestavalt fossiilkütustest toodetava energia osakaalu, parandades nii Terrafame'i energiatõhusust ja vähendades heitmekogust. 

Müügidirektori sõnul liigub Euroopa üha enam süsinikneutraalsuse suunas ja tööstused otsivad võimalusi, kuidas tootmist efektiivsemaks muuta.

"Ressursitõhusus on saamaks üha olulisemaks märksõnaks. Adveni visioon on pakkuda maailma parimat jätkusuutlikku energiateenust nii tööstusele kui ka kinnisvarale. Meil on hea meel, kui saame olla osa kliima soojenemise probleemi lahendusest ning abistada sellel teel ka selliseid ettevõtteid nagu Terrafame, kellel on sarnane mõtteviis," kõneles Vaher.

"Otsime pidevalt võimalusi oma energiatõhususe parandamiseks ja süsiniku jalajälje vähendamiseks. Me saame nüüd regenereerida arvestatava hulga energiakaost," kommenteeris Terrafame'i akukemikaalide tehases rafineerimise eest vastutav peainsener Kristian Granit.

"Tungiv soov tehastes liigset energiat regenereerida on selgelt kasvamas. Põhieesmärk on vähendada heitmeid, ent teisalt ka energia tootmise kulusid. Energia hõivamisega olemasolevatest protsessidest saab katta kasvavat energiavajadust või asendada olemasolevat, tihti fossiilkütustel põhinevat energiatootmist," sõnas Adven Soome müügidirektor Juha Elo.

Terrafame ehitab praegu ühte suuremat akukemikaalide tootmise liini maailmas. Akukemikaalide tehase käiku andmisel 2021. aastal hakatakse Terrafame'i praegust põhitoodet, nikkel-koobaltsulfiidi töötlema edasi nikkel- ja koobaltsulfaatideks – elektriautode akude toormaterjalideks. Terrafame'i bioloogilisel leostamisel põhineva tootmise süsiniku jalajälg on ettevõtte sõnul väiksem maagi rikastamise traditsiooniliste protsesside omast.

Adven pakub soojust mitmes Lääne-Virumaa paigas.

Tagasi üles