Kuna 2010. aasta tõi Eesti majandusse pärast kriisiperioodi elavnemise märke ja Lääne-Viru ettevõtetel oli taas kordaminekuid, siis vaatasid maakonna firmajuhid optimistliku pilguga ka 2011. aastasse.
Majanduselus jagus mullu nii optimismi kui ohumärke
Pärast ligi kahe aasta pikkust pausi käivitas 2010. aastal edukalt tootmise Rakvere Piiritustehas ja uude aastasse läks firma kindlustundega. “Suudame toota maailmatasemel piiritust, sest meil on nii ISO 9001 kui Kosheri sertifikaadid,” kinnitas firma tegevjuht Arno Kangur 2011. aasta jaanuaris. Eesti vabariigi ainus töötav piiritustehas oli need hiljuti saanud.
Aasta alguse optimismi jahutas aga kütusehindade jätkuv tõus. Transpordifirma AS Kunda Mobil juhataja Viktor Jullinen kommenteeris aasta algul, et viimased kaks aastat kallinenud kütus on seadnud firma raskete valikute ette. “Et mitte oma majandustegevuses sügavale miinustesse langeda, on vähenenud firma töötajate palganumbrid ja uued investeeringud,” kõneles Jullinen.
Üks neid ettevõtteid, kes elas kriisiaja edukalt üle ning koguni laiendas, oli Tapal tegutsev õmblusettevõte Segers.
Jaanuaris ütles firma tegevjuht Heli Eigi, et 2011. aasta on ettevõtte jaoks tõeliselt põnev. “Hetkel käib tootmishoones renoveerimine, pärast seda alustame kevadel uue laohoone ehitusega. Vana ladu asus meil Kunda linnas ja vedu võttis väga palju ressursse,” rääkis Heli Eigi. Novembriks oli Segersi uus laohoone Tapal valmis.
Jaanuaris tunnustas Lääne-Viru maavanem Einar Vallbaum Lääne-Virumaa edukaid ettevõtjaid. Maavanema tänuplaadi sai 27 firmat, kes olid pääsenud Äripäeva edetabelitesse või leidnud muul moel üleriigilist tunnustust. Nende hulgas oli Bellus Furnitur, Maag Piimatööstus, Jeld-Wen Eesti, Rakvere Lihakombinaat, OG Elektra ja veel teisi tublisid ettevõtteid, kes suutsid kriisiaja valudele vastu seista ning arendada firmat ja tootmist.
Jaanuaris käis Rakveres tegutsev Aqva Hotels ainsa firmana Lääne-Virumaalt matkamessil Soomes. Messi külastas 83 000 inimest. Soomlased, kes on avastanud Rakvere veekeskuse, kõnelevad sellest vaid positiivselt.
Veebruaris tõdeti, et poolteist aastat tagasi alanud toiduainete hinnatõusul ei näi lõppu tulevat ning see tegi tarbijad murelikuks. Aasta lõpuks on osa toiduainete hinnatõus peatunud.
Märtsikuu esimesel päeval pandi pidulikult nurgakivi Piira külas asuvale Lääne-Viru jäätmekäitluskeskusele, mida nii mõnigi omavalitsus pärast Ussimäe prügimäe sulgemist pikisilmi ootas. Ehituse kogumaksumus on 3,5 miljonit.
Märtsis alustas endises Kesko Agro hoones aktiivset majandustegevust Leedu börsifirma Dotnuvos Projektai Rakvere esindus. Rakveres hakati müüma tuntud firmade Case IH, Kverneland Groupi ja Cimbria tehnikat.
Märtsis algas Rakveres Tallinna ja C. R. Jakobsoni tänava nurgal kaua oodatud Maxima kaupluse ehitamine. Hoone avas uksed juuni lõpus.
Aprillis sai selgeks, et lumelükkamiskulud olid tänavu suured ning lisaks riigilt kohalike teede hoolduseks eraldatud rahale tuli selleks kasutada ka oma vahendeid. Lääne-Virumaa omavalitsustele kuuluvatel teedel tehti valdavalt vaid kõige hädapärasemaid hooldus- ja remonditöid.
Mais esitas haavapuitmassi tootja Estonian Cell keskkonnakompleksi muutmise taotluse, et suurendada pabermassi tootmismahtu ööpäevas 450 tonnilt 600 tonnini.
Tootmisvõimsuse suurendamisse ja keskkonnariskide vähendamisse on firmal kavas investeerida 27 miljonit eurot.
Vihula mõisa omanikud jõudsid oma investeeringutega üha uute objektideni. Juuni algul avati seal Põhja-Eesti ainus töötav vesiveski.
AS Rakvere Metsamajand, kes esimesena alustas Baltikumis freesprussmajade valmistamist, ehitas juuniks uue, 1100ruutmeetrise tootmishoone, et saaks suurendada tootmist välisturgudele.
Enne jaanipäeva avas Rakvere Tsentrumi ostukeskuses kauplemiseks uksed kesklinna turg, mis tegutseb kuuel päeval nädalas. Turul on kauplemispinda 700 ruutmeetrit.
Kunda sadam teatas juulis, et vahendas aasta esimese kuue kuuga 894 520 tonni kaupa, mis on 2010. aasta sama perioodiga võrreldes 33,5 protsenti rohkem.
Üleeestilisse meediasse jõudis sõnum, et Oleg Grossi firma käive ületas möödunud aastal miljardi krooni piiri.
Esimese poolaastaga laekus Lääne-Viru maakonna omavalitsustele mullusest keskmiselt viis protsenti rohkem tulumaksu. Konservatiivsemate eelarvekoostajate jaoks oli see meeldiv uudis.
Rakvere Lihakombinaadi laienemine Lätis jõudis edukalt lõpule. 6. juulil avati ametlikult pärast pelmeeniliini juurdeehituse valmimist Rakvere Lihakombinaadi tütarettevõtte Rigas Miesnieksi renoveeritud tehas Jelgavas.
Juulis allkirjastas AS Tapa Vesi linna kaugküttetorustiku rekonstrueerimise rahastamislepingu. Samuti kuulutati välja vee- ja kanalisatsioonitorustike projekteerimis- ja ehitushange. Nende projektide lõppedes on uuendatud kogu linnaalune torustik.
Südasuvel algasid suuremahulised ehitustööd Haljala liiklussõlmes. Pooleteise aasta pärast peaks senise ristmiku asemel olema eritasandiline liiklussõlm ning neljarajaline maantee.
Juuli viimasel nädalavahetusel Jänedal toimunud XX Eesti talupäevadel tunnustati esimese kohaga tootmistalude arvestuses Vihula vallas Annikvere külas asuvat Kaupo Uukivi ja Mare Raja talu, kus 565 hektaril kasvatatakse teravilja ja rapsi.
Augustis levis uudis, et möödunud aastaga võrreldes on küttepuude hind tänavu märgatavalt tõusnud. Asjatundjad viitasid hinnatõusu põhjustajana Narva Balti soojuselektrijaamale, mis tootmiseks ka puitu kasutab. Kindel on, et küttepuude hinna langust ei ole oodata.
18. augustil tuli Aartika Puhkekeskuses kokku Eesti Põllumeeste Keskliidu suurkogu, kus nõuti põllumeestele otsetoetuste õiglast jaotamist Euroopa Liidu vanade ja uute liikmete vahel.
Augusti lõpus tutvustasid OÜ Freezedry esindajad Simuna endise võitööstuse juures avalikul arutelul plaane rajada kinnistule marjade külmkuivatamise tehas. Ettevõte, kus tootmine plaanitakse käivitada järgmise aasta mais, oleks esimene omataoline Eestis ja kogu Baltikumis.
Septembri alguses avalikustas Viru Keemia Grupp, et alustab Virumaal leiduvate fosforiidimaardlate teoreetilisi teadusuuringuid. See teade küttis üles kirgi, mis pole senini vaibunud.
5. oktoobril anti Lääne-Virumaa ettevõtluspäeval esimest korda välja pikaajalise ettevõtja rinnamärgid neile firmajuhtidele, kes on edukalt juhtinud ettevõtet 10, 15 või 20 aastat. “Hea ettevõtja 20” ehk kuldse rinnamärgi said ettevõtjad Andres Lindam ja Jaan Pajos (postuumselt).
Oktoobriks valmis Väike-Maarja loomsete jäätmete käitlemise tehase Vireen juures senisest võimsam reoveepuhasti, mis puhastab efektiivsemalt tehase töötamisel tekkivat reovett. Puhasti ehitamine läks maksma 2 miljonit eurot.
Oktoobris Väike-Maarjas korraldatud Pandivere koostööpiirkonna II ettevõtlusmess tõestas elujõudu, sest üritusel osales 47 ettevõtet, mittetulundusühingut ja seltsi, kes pakkusid oma tooteid ja tutvustasid teenuseid.
21. oktoobril pandi Rakkes nurgakivi firma Nordkalk lubjakivifillerite tootmishoonele, mis on osa 8,6 miljoni euro suurusest investeeringust, mille firma lähiaastatel panustab oma tegevuse laiendamisse ja toodete arendamisse.
Oktoobri viimasel nädalal avati Muuga PM osaühingu uus farmikompleks, kus on ruumi 395 lüpsilehmale, 220 erivajadustega loomale. Farmikompleksi ehitus läks maksma ligi 1,7 miljonit eurot.
Novembri algul Tallinnas toimunud toidumessil selgitati välja aasta kondiiter ja pagar. Aasta kondiitri auhind läks läänevirulasele Jana Kimmelile, kes töötab ASis Pihlaka.
Vihula mõis sai novembris EASi turismiarenduskeskuselt rahvusvahelise keskkonnamärgise Roheline Võti, mis antakse säästva majandamise põhimõtteid järgivatele majutusasutustele.
Detsembri algul usutles Virumaa Teataja Lääne-Virumaa ettevõtete juhte, kes kinnitasid, et Euroopa võlakriis lööb ka Virumaa ettevõtjatele häirekella.
Detsembri keskel kohtusid Lääne-Viru ettevõtjad firmas Jeld-Wen Eesti. Lääne-Virumaa ühe suurima tööandja Jeld-Wen Eesti ASi Baltimaade piirkonna tegevjuht Keijo Erkiheikki üritab Lääne-Viru maavanema Einar Vallbaumi kaasabil siinsed ettevõtjad ümber laua kutsuda, et rohkem koostööd teha, mõtteid vahetada ja üksteisele toeks olla.