N, 8.06.2023

Eesti kodusead said sigade Aafrika katku vaba staatuse

Inna Grünfeldt
Facebook Twitter
Comments
Eesti kodusead on katkuvabad.
Eesti kodusead on katkuvabad. Foto: Ain Liiva

Maailma loomatervise organisatsioon (OIE) andis Eestile kodusigade sigade Aafrika katku (SAK) vaba maa staatuse. See tähendab, et Eestis on suudetud haigus farmidest eemal hoida.

Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnas, et tegemist on suure tunnustusega. "Kuna Eestis pole kahe aasta jooksul SAK-i kodusigadel tuvastatud, õnnestus deklareerida sigade Aafrika katku vabadus kodusigadel. SAK-i vaba maa staatus tõstab usaldust ka kaubanduspartnerite silmis ning Belgia näitel võib öelda, et tänu SAK-i vaba maa staatuse saavutamisele õnnestus ettevõtetel pääseda oma toodanguga mitmele välisturule," selgitas Kalda saavutuse olulisust.

Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul on sigade Aafrika katku vastu võitlemisel ning katku seafarmidest eemal hoidmisel ära tehtud suur töö, mida saab ka rahaliselt mõõta. "Kuigi seakatku leide esineb senini metssigadel, on kodusigade puutumatus hea koostöö tulemus," selgitas Korts.

Sigade Aafrika katku vaba staatuse saavutamisse on suure panuse andnud Eesti Jahimeeste Selts, keskkonnaamet, keskkonnaagentuur, keskkonnainspektsioon, Eesti maaülikool, veterinaar- ja toidulaboratoorium.

SAK-i vaba maa staatuse on OIE andnud veel Kanadale, Tšehhile, Belgiale, Kasahstanile ja Mehhikole.

Maailma loomatervise organisatsioon loodi 1924. aastal, võitlemaks loomahaigustega üle maailma. Tegemist on organisatsiooniga, mis vastutab loomade tervise ja heaolu eest kogu maailmas. Organisatsiooniga on ühinenud 182 riiki üle maailma, sealhulgas Eesti (1992). OIE ülesandeks on koondada loomahaiguste leviku info eri riikidest ning töötada välja loomahaiguste ohjamise juhised.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles