Hiinast tellimine läheb varsti kallimaks ja tülikamaks

Hiina veebikaubamaja saadetised.

FOTO: Arvo Meeks

Järgmisel aastal muutub Hiinast nutitelefoni ümbrise, leedlambi või mõne muu vidina tellimine nii kallimaks kui ka tülikamaks.

Praegu on Hiinast, USA-st või mõnest teisest Euroopa Liidu välisest riigist kaupade tellimine lust ja lillepidu. Vidin, mille väärtus jääb alla 22 euro, saabub siia laevade ja lennukitega täiesti käibe- ja tollimaksuvabalt. Lisaks ei pea sellist pakki deklareerima ega muud moodi kuskil arvele võtma.

Eelmisel aastal vahendas Eesti Post ehk Omniva välismaalt umbes 11 miljonit pakki, millest enam kui pooled, 5,5 miljonit, olid posti pandud Hiinas. Nendest omakorda umbes 80 protsenti moodustasid pakid, mille väärtus jäi alla 22 euro. Nii võib öelda, et välismaa kaupmehed ja Eesti inimesed kasutavad maksuauku agaralt.

Järgmisel aastal aga olukord muutub. Euroopa Liidu direktiivi järgi maksustatakse 2021. aasta 1. jaanuarist igasugune kaup, mis saabub väljastpoolt Euroopa Liitu, kohe väärtuse esimesest eurost.

Eesmärk on vähendada käibemaksupettust ja pakkuda kodumaistele e-kauplejatele võrdsemaid konkurentsitingimusi – nemad peavad ju praegu täiega maksma.

See tähendab, et näiteks Hiinast tellitud 20-eurose kõlari hind hakkab järgmisel aastal olema 24 eurot. Eesti Posti ehk Omniva juht Ansi Arumeel selgitas, et lisaks käibemaksule pannakse pakile suure tõenäosusega peale üks tasu veel. See on teenustasu, mida Omniva tahab tolliprotseduuride, IT-süsteemi arendamise ja deklareerimise eest. Kui suur see summa on, Arumeel ei öelnud, kuid kinnitas, et tõenäoliselt mitte liiga suur, sest ettevõttel pole huvi rahvusvahelist e-kaubandust blokeerida.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles