Töötukassa automatiseeritud infosüsteem otsustab raha jagamise sekunditega

Merly Raudla
Copy
Töötukassa.
Töötukassa. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Kodumaise IT-firma Finestmedia eestvedamisel loodud töötukassa infosüsteem muutis mitme toetuse ja hüvitise määramise täisautomaatseks – infosüsteem kontrollib e-Töötukassas sisestatud taotlused kõigest sekundite jooksul ning langetab kohe toetuse või hüvitise maksmise kohta otsuse.  

Töötukassa maksis eelmisel aastal enam kui 150 000 inimesele ühtekokku üle 358 miljoni euro jagu toetusi ja hüvitisi. Nutikam süsteem aitab vähendada riski, et vigaselt sisestatud andmete pärast mõne olulise toetuse maksmine hilineb.

"Paljudele neist tuhandetest inimestest on makstav toetus ainus sissetulekuallikas, mistõttu on igasugused eksimused ja häired töös lubamatud. Seetõttu oli meie jaoks süsteemi loomisel kõige kriitilisem küsimus see, kuidas tagame igal ajahetkel platvormi stabiilse toimimise ja turvalisuse," selgitas süsteemi välja töötanud Finestmedia divisjonijuht Lauri Esko.

Tema sõnul aitab uus süsteem hoida kokku ka töötukassa töötajate tööaega, mis kulus seni andmete käsitsi sisestamisele ja taotlustes sisalduva teabe kontrollimisele. Et uus infosüsteem kontrollib andmete vastavust eri registritesse tehtud päringutega, otsustab see andmete sobivuse korral täiesti iseseisvalt, kas inimesel on õigus hüvitisele, millise perioodi vältel ja mis suuruses.

Uuenduslik süsteem kiirendab märkimisväärselt ka otsuste kinnitamist. "Seni kinnitas juhatuse liige otsuste paki käsitsi oma digiallkirjaga. Nüüd aga kontrollib süsteem kõikide andmete korrektsust ning kinnitab otsuste paki automaatselt asutuse digitempliga, millel on õiguslikult allkirjaga võrdne jõud," rääkis Finestmedia esindaja.

Töötukassa juhatuse liikme Erik Aasa sõnul langetab uus süsteem igas kuus keskmiselt 1350 automaatset töötuskindlustushüvitise määramise otsust ja 1215 töötuskindlustushüvitise maksmise lõpetamise otsust.

"Täisautomaatselt langetatud otsuste hulk moodustab täna 50 protsenti kõigist töötuskindlustushüvitisi ja töötutoetusi puudutavatest otsustest. Ma olen kindel, et aja möödudes ja sisestatavate andmete kvaliteedi paranedes see osakaal kasvab ning ühel päeval langetab infosüsteem enamiku hüvitisotsustest," sõnas Aas.

Töötukassa uudsed digilahendused on juba ka eriliselt silma paistnud, näiteks andis Eesti Kvaliteediühing töötukassale töötushüvitiste andmise protsessi automatiseerimise eest tunnustuse "Kvaliteedi tegu 2019". Töötukassa töötuskindlustuse infosüsteemi loojad ja täisautomaatse digilahenduse väljatöötajad olid Finestmedia ja Datel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles