E, 20.03.2023

Jumalateenistused toimuvad eriolukorra tõttu ainult videosilla abil

Katrin Uuspõld
Jumalateenistused toimuvad eriolukorra tõttu ainult videosilla abil
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
EELK Kadrina Katariina kirik.
EELK Kadrina Katariina kirik. Foto: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Kui veel reede hommikupoolikul olid mõned kogudused valmis korraldama jumalateenistusi, siis hilisõhtuks otsused muutusid. Eriolukorra tõttu ei toimu Eestis mitte kuskil jumalateenistusi, küll tehakse mitmel pool videoülekandeid, kus vaimulikud ja muusikud oma sõnumi edastavad.

Rahvastikuminister Riina Solman arutas Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute juhtidega riiklikust eriolukorrast tulenevaid nõudeid ja piiranguid. "Kirikutel ja teistel usulistel ühendustel on suur roll meelerahu ja kindluse loomisel praegustel ärevatel aegadel. Seetõttu on eriti oluline, et kirikutesse tulevad inimesed hoolivad enda ja teiste tervisest ning hoiduvad rahvarohketest kogunemistest," ütles rahvastikuminister.

"COVID-19 näol on tegemist väga kiiresti leviva viirusega, mille tõttu tuleb kõik rahvakogunemised, samuti jumalateenistused, võimaliku nakkusohu tõttu ära jätta või neid võimalusel elektroonilistes kanalites üle kanda. Ebamugavus, mida eriolukorra väljakuulutamine meile kõigile tekitab, on arusaadav, kuid kaalul pole ainult meie tervis, vaid ka elude kaitse," lisas Solman.

EELK Rakvere Kolmainu koguduse õpetaja Tauno Toompuu ütles, et jumalateenistus jääb ära, kuid hetkeseisuga on võimalik kirik avatuna hoida ja kõik, kes soovivad tulla palvetama ja küünalt süütama, saavad seda ka teha.

Nõnda on avatud ka näiteks EELK Kadrina Katariina kirik soovijatele kuni õhtuni ning koguduse õpetaja Meelis-Lauri Erikson on soovijatega valmis etteteatamisel vestlema.

Rakvere Karmeli koguduse pastor Gunnar Kotiesen andis teada, et jumalateenistusel saab osaleda tavapärasel ajal pühapäeva hommikul kell 11 Pildiraadio vahendusel, mis on leitav www.pildiraadio.com II kanalil ning ka hiljem on võimalik vaadata salvestust Karmeli koguduse YouTube'i kanalilt. "Loomulikult on koguduse meeskond valmis vajadusel teenima kõiki soovijaid nii hingehoidlikult kui ka muudes vajadustes," lisas Kotiesen.

Valitsuselt on kogudustele antud juhised eriolukorras käitumiseks.

-        Kuna inimeste kogunemiste keelamise eesmärgiks on koroonaviiruse leviku ennetamine ja tõkestamine, siis laienevad piirangud ka jumalateenistustele ja teistele sellistele kogunemistele.

-        Kõik usulised avalikud organiseeritud üritused, sealhulgas avalikud jumalateenistused, kirikukontserdid ja muud inimeste kogunemised tuleb edasi lükata või ära jätta kuni uute juhiste või eriolukorra lõpuni. Nende vahendamiseks soovitame kasutada elektroonilisi vahendeid.

 -        Riik tagab ka eriolukorras oma kodanike ja kõigi Eesti inimeste usuvabaduse, arvestades samas inimeste tervise kaitse kaalutlustega.

-        Jätkatakse eraviisiliste usuliste talitustega, sealhulgas hingehoidlike vestluste, pihi ja armulaua ning teiste vastava usulise ühenduse spetsiifikast lähtuvate tegevustega, mis tuleb korraldada selliselt, et on välistatud teiste inimeste nakatumise oht.

-        Selleks, et inimesed saaksid täita oma isiklikke usulisi vajadusi, võivad usuliste ühenduste kasutuses olevad kirikud ja muud palve- ja pühakojad jääda isiklikeks külastusteks avatuks.

Märksõnad
Tagasi üles