Pöördumine: igast kriisist on midagi õppida

Einar Vallbaum
, Viru-Nigula vallavanem, Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees
Copy
Einar Vallbaum.
Einar Vallbaum. Foto: Marianne Loorents / Virumaa Teataja

Üleilmse koroonaviiruse leviku tõttu on riigis välja kuulutatud eriolukord. Viiruse leviku tõkestamiseks on kasutusele võetud ulatuslikud meetmed. Ettevõtted ja riigiasutused sulgevad järjest uksi ja teevad võimaluse korral kaugtööd.

Olukord pole kiita, majandus näitab languse märke ning kriisi mõju on tunda juba pea igas valdkonnas. Oleme kõik selles olukorras esimest korda, kuid üheskoos pingutades tuleme sellest välja tugevama ja tervemana.

"Kriisiolukorrad toovad välja kitsaskohad, need valdkonnad, kus saame tulevikus olla paremini ette valmistatud ja tõhusamad."

Lääne-Viru omavalitsused on reageerinud olukorrale täie tõsidusega. Kriisikomisjonid võtavad kasutusele meetmeid, mis on just nende vallas või linnas otstarbekad ja vajalikud. Eile videosilla vahendusel kogunenud Ida-Eesti regionaalse kriisikomisjoni koosolekul sai selgeks, et paanikat ei ole – selgitatakse välja kitsaskohti ning tekkinud olukordi lahendatakse jooksvalt.

Koostöö ja infovahetus toimivad nii omavalitsuste kui ka kohalike kogukondade tasandil. Nagu ikka, on mured sarnased. Kõige suurem puudus on isikukaitsevahenditest, mida on oma töös vaja sotsiaaltöötajatel ja perearstidel. See on teema, mis oleks pidanud riigi tasandil olema paremini korraldatud ja lahendatud. Praegu vajavad meie erilist tähelepanu ja abi riskigruppi kuuluvad vanemaealised ja mitte nii tugeva tervisega inimesed. Omavalitsused pingutavad, et võimalikud abivajajad välja selgitada ning neile toiduainete ja ravimite koju toimetamisel abiks olla. Siinkohal kutsun inimesi üles märkama ja võimalikest abivajajatest teada andma.

Kriisiolukorrad toovad välja kitsaskohad, need valdkonnad, kus saame tulevikus olla paremini ette valmistatud ja tõhusamad. Lisaks paneb see proovile meie omavahelise koostöö ja usalduse.

Praeguses olukorras peame eelkõige üksteist toetama. Andma endast parima, et olukord ei eskaleeruks. Soovitan säilitada rahu ja käituda vastutustundlikult.

Hoidke enda ja oma lähedaste tervist ja ärge mõelge asju suuremaks, kui need tegelikult on!

Tagasi üles