P, 3.12.2023

Soome loobub Eesti kodanikele pendelrände lubamisest

BNS
Facebook
Comments
Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne. Foto: Eesto Vabamägi

Neljapäeva hilisõhtul otsustas Soome koroonaviiruse leviku tõkestamiseks loobuda pendelrände lubamisest Soomes töötavatele, aga alaliselt Eestis elavatele eestlastele ja keeld hakkab kehtima pühapäeva, 22. märtsi keskööst.

See tähendab, et  Soomes töölepinguga töötavad eestlased, kes ei ole oma elamisõigust Soomes registreerinud ehk kel puudub Soomes elukoha aadress, ei saa pühapäevast alates enam riiki sisse. Riiki saavad siseneda vaid Soome kodanikud ja need, kellel on Soomes registreeritud elamisõigus, ning riiki sisenedes rakendub 14-päevane isolatsiooninõue.

Kõik Soomes töötavad, aga Eestis elavad eestlased peaksid tänase ja homse päeva jooksul otsustama, kas minna Soome ja püsida seal töötades kuni reeglite muutumiseni või jääda Eestisse. Viimasel juhul pole neil võimalust minna Soome enne reeglite muutumist, mis võib võtta aega. 

Kuni kella 23.59-ni laupäeval kehtivad Soome ametivõimude kolmapäeval antud piiriületusjuhised, mille kohaselt saavad riiki siseneda ka need töötajad, kes ei ole oma elamisõigust Soomes registreerinud, aga kellel on ette näidata tööleping Soomes. Neile ei rakendu ka 14-päevane isolatsiooninõue. Alates 18. märtsi õhtust ei kohaldata Eestisse tulles isolatsiooninõuet ka neile, kes elavad alaliselt Eestis, kuid käivad tööl Soomes ning kellel puuduvad haigusnähud.

Soome ametivõimude uus korraldus mõjutab hinnanguliselt 20 000 Eestis püsivalt elavat, aga Soomes töötavat eestlast.

Praeguste andmete kohaselt saavad kaugemalt tagasi tulevad Eesti kodanikud ja alalised elanikud tulla Soome kaudu koju tagasi endiselt ka peale pühapäeva. Rahvusvahelistest lennujaamadest ja sadamatest on transiit Soome kaudu lubatud. Näiteks Vantaa lennujaamast või Turu sadamast võib inimene vabalt ja iseseisvalt minna Helsingisse sadamasse, et jõuda Tallinna laevale. Mingeid lisadokumente Soomes ei nõuta, küll aga peaks reisijad olema valmis näitama oma reisi alguskohas lennufirmale tõendit (näiteks laevapilet) selle kohta, et reisi lõppsihtpunkt on Eesti.

Eesti valitsus, välisministeerium ja Eesti suursaatkond Helsingis on pidevas suhtluses oma Soome kolleegidega ning uue info selginedes annavad nad sellest jooksvalt teada. 

Laevapileteid puudutavate küsimuste korral soovitatakse pöörduda oma laevafirma poole. Piletite ostmisel peab arvestama ka riiki sisenemise õigusega. 

Välisminister Urmas Reinsalu oli enda sõnul rääkinud öösel Soome välisministriga ja palunud erandit siiski jätkata, viidates praegustele sarnastele põhimõtetele nii Eestisse kui ka Soome sisenemise lubamisel kolmandatest riikidest tulijatele.

"Pakkusin aruteluks teoreetilist ideed Soome-Eesti karantiinipiirkonnast. Leppisime kokku, et peaministrid arutavad hommikul nii pendelrände probleemi kui ka ühise karantiinipiirkonna küsimust. Peame eeldama, et see keeld rakendub täies mahus," lausus ta.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles