K, 28.09.2022

Vabaühenduste üleskutse: märtsiküüditamise mälestuspäeval süütame küünla koduaknal

Kristi Ehrlich
, peatoimetaja kohusetäitja
Vabaühenduste üleskutse: märtsiküüditamise mälestuspäeval süütame küünla koduaknal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Arvo Meeks

Juhindudes tervisekaitsenõuetest, traditsioonilist küünlasüütamist linnaväljakutel ja tseremooniaid 1949. aasta märtsiküüditamise aastapäeval Eestis 25. märtsil ei korraldata.

Mälestuspäevaga seotud vabaühendused kutsuvad üles süütama küüditatute mälestuseks küünla koduaknal.

Sotsiaalvõrgustike kasutajatel palutakse postitada küünla süütamisest pildid ning lisada postitusele märksõna #mäletame. Märksõna võimaldab liita kõik sellised pildid ühte voogu ja inimesi sümboolselt ühendada, asendades nii eriolukorrast tulenevalt tühistatud mälestusüritusi.

"Mälestusküünla süütamisega koduaknal näitame, et vaatamata kõigele me hoolime vabadusest, mäletame terroriohvreid ning hoiame ühte nii raskel kui ka õnnelikul ajal," märgivad korraldajad.

Päästeamet paneb südamele, et küünal asetataks kuumakindlale alusele ja eemale süttivatest materjalidest. Ärge jätke küünalt järelevalveta!  

Traditsiooniline küünalde ühissüütamine Tallinna, Pärnu, Tartu ja Narva väljakutel jääb seekord ära.

Patarei vangla, kus nõukogude võim hoidis süütuid Eesti inimesi, värvub veidi enne kella 19 Eesti Mälu Instituudi algatusel mere poolt punaseks, mälestamaks kommunismiohvreid. Korraldatud on õhuvideo salvestamine.

Tänavu 25. märtsil möödub 71 aastat märtsiküüditamisest, mille käigus saatis nõukogude võim vägivaldselt Siberisse üle 20 000 Eesti inimese, tembeldades nad "sotsiaalselt võõraks elemendiks". Küüditatute seas oli palju lapsi ja vanureid.

Märksõnad
Tagasi üles