Statistikaamet kavandab liikuvusanalüüsi koroonaviiruse leviku tõkestamiseks

Foto on illustreeriv.

FOTO: Raul Mee

Vabariigi valitsuse kriisikomisjon andis statistikaametile korralduse luua elektroonilise side anonüümsete andmete alusel koroonaviiruse leviku tõkestamiseks analüütiline väljund. Eesmärk on projekt käivitada selle nädala jooksul.

Statistikaameti peadirektori Mart Mägi sõnul on tellitud liikuvusanalüüsi eesmärk uurida, kuidas Eesti ühiskond on eriolukorras rakendatud meetmed vastu võtnud. "Esimese sammuna on kavas analüüsida anonüümsete koondandmete põhjal inimeste liikumist enne ja pärast eriolukorra kehtestamist. Telekommunikatsiooniettevõtted analüüsivad hetkel projekti teostatavust, ning kui saame nendega kokkuleppele, siis algab anonüümsete andmete töötlus, mis on rangelt teaduslik.  Andmetöötlus ise toimub vaid statistikaameti turvalises keskkonnas. Saadud andmed ei liigu meie ametist välja ja kustutatakse pärast töötlemist. Telekommunikatsiooniettevõtete klientide andmed on endiselt kaitstud Eestis kehtivate andmekaitsereeglitega ja andmete skoobi ning töötluse põhimõtted on kinnitanud nii andmekaitseinspektsioon kui ka justiitsministeerium," rääkis Mägi.

Kõnealust anonüümsetel andmetel põhinevat andmetöötlust on vaja kuni eriolukorra lõppemiseni, et koroonaviirusega paremini võidelda. Ühtegi teist ülesannet nende anonüümsete andmete alusel ei lahendata.

"Tänuväärne on, et projekti kõik osalised kaaluvad oma vahendite eraldamist, et tulla riigile appi tõenduspõhiste otsuste langetamisel. Oleme olnud ühenduses Euroopa teiste riikidega ja saanud kinnitust, et selline koostöö ning andmete kasutamine toimub juba ka mujal või kaalutakse seda," lisas Mägi.

Statistikaamet teeb liikuvusanalüüsi koostamisel koostööd riigikantselei, terviseameti, andmekaitseinspektsiooni, ministeeriumide, rahandusministeeriumi infotehnoloogiakeskuse ja telekommunikatsioonifirmadega. Liikuvusanalüüsi metoodika väljatöötamisel ja andmete hilisemal visualiseerimisel on statistikaametile abiks erafirma Positium OÜ, kes andmetöötlust ei korralda.  

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles