Skip to footer
Saada vihje

Juhtkiri: positiivsed maksuuudised

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Euro.

Eile saabus rahandusministeeriumist meeldiv teade selle kohta, et detsembri lõpuks laekus maksu- ja tolliameti andmetel riigieelarvesse makse 4,34 miljardit eurot ehk 102,2 protsenti 2011. aastaks plaanitust.

Teisisõnu öelduna on seda 2,2 porotsenti enam kui plaanitud.
Makse võetakse teadupärast mitmesuguste asjade eest, näiteks sotsiaalmaksu laekus 2,9 protsenti kavandatust enam, mis peegeldab tööturu positiivset arengut.


Füüsilise isiku tulumaksu kogunes lausa 105,5 protsenti eelarves plaanitust, mis omakorda näitab, et inimeste tulubaas on tõusnud.
Käibemaksu laekus aastaga 103,3 protsenti. Kusjuures suurimad aastased kasvud olid mootorsõidukite müügi sektoris ja eksportivates ettevõtetes.


Tarbijate ettevaatlikkusest hoolimata kasvasid ka jaekaubanduse ettevõtete käibed, mida toetas muu hulgas reaalpalkade pöördumine tõusule kolmandas kvartalis. Alates suvekuudest mõjutas laekumist positiivselt kütusesektori korrastamine tagatiste nõude kehtestamise kaudu.
Ka aktsiisimaksud on tõusnud, seda nii tubaka, alkoholi kui ka kütuse pealt. Need näited pole just kuigi positiivsed, kuid oma tõde paljastavad ka need numbrid.


See kõik näitab, et vaatamata ärevatele ennustustele maailma ja Euroopa majanduses, on meil siiski olnud seni üsna stabiilne majandus ning loodetavasti suudame sama moodi ka jätkata, ilma et ümberringi toimuvast liigsesse stressi või paanikasse sattuda.

Ometi on ka see selge, et liigseks optimismiks põhjust ei ole ning peame säilitama reaalsustaju, sest majanduses sõltume kogu maailmas toimuvast.
Ministeeriumi hinnangul oli maksude hea laekumise üks olulistest põhjustest eurole ülemineku positiivne mõju Eesti majandusele – euro andis investoritele kindlustunde, otsesed välisinvesteeringud suurendasid tööhõivet ja kasvatasid ekspordimahte.

Kommentaarid
Tagasi üles