Kui tegemist on meie kliinikumi patsiendiga, siis saab ta vaadata haiguslugu, kui inimene pole meie juures käinud, siis peame tegema ta meie patsiendiks, et pääseda ligi tema hambapiltidele.
Liis Otstavel
Rakvere hambapolikliiniku hambaarst
Praegu on Rakvere hambapolikliinikus kontaktvastuvõtt kahel päeval nädalas. “Loodame, et saame kaitsevahendeid juurde, siis hakkame vastuvõtte tegema kolm korda nädalas. Kui vaja, ka neli,” lausus ta.
Otstavel nentis, et kaitsevahendites töötamine on füüsiliselt raske, praegu on nad jõudnud nädalas aidata ligi 30 inimest. Töötatakse pool päeva, kella 14-st suunatakse kõned automaatvastajale, kuhu hädasolija saab jätta oma sõnumi. Seejärel võetakse temaga ühendust. Rakvere hambapolikliinikus töötab praegu kolm arsti, kohe liitub ka neljas doktor. “Haigekassa nõue meile on, et abi peab olema kättesaadav kõikidel tööpäevadel,” ütles Otstavel.
Vältimatut hambaravi on õigus saada kõigil ravikindlustuse olemasolust hoolimata. Seda, kas tegemist on vältimatu abiga, otsustab hambaarst.
Vältimatut hambaravi osutatakse eriolukorras järgnevate näidustuste puhul: esmaabi vajavad laste suutervise probleemid, hammaste traumad, nähtav turse ja tugev valu näo-lõualuude piirkonnas, tugev valu alalõualiigese piirkonnas, suuavamistakistus, tugev hambavalu, mis ei leevene valuvaigisti võtmisel, tarkusehamba raskendatud suhulõikumisest tingitud äge põletik, verejooks suuõõne haavast, ägedad süljenäärmete haigused, ägedad igemehaigused, hamba eemaldamise järgne põletik, kohe sekkumist vajav lõpetamata eemaldamine.
Vältimatut hambaravi osutatakse raviasutustes, kasutades terviseameti kooskõlastatud rangeid kaitsemeetmeid.
Haigusseisundi raskusastme määramiseks patsiendid triažeeritakse ehk jagatakse rühmadesse ravi kiireloomulisuse alusel. Teenust osutab arst kaitseülikonnas, kasutades isikukaitsevahenditena respiraatorit, kaitseprille ja visiiri. Teenuse osutamise iga korra järel desinfitseeritakse kabinetti 20 minuti jooksul.