T, 5.12.2023

Valmis kaitsemaskide tegemise juhend

Inna Grünfeldt
Copy
Kaitsemaskide õmblemine.
Kaitsemaskide õmblemine. Foto: Monika Kanna

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) töötas koostöös Tartu ülikooli ja Tallinna tehnikaülikooli (TalTech) ekspertidega välja juhendi kaitsemaskide valmistamiseks nii eraisikutele kui ka ettevõtjatele. 

TTJA peadirektori Kaur Kajaki sõnul oli juhendi koostamine tingitud suurest kaitsemaskide puudusest. "Olukorras, kus kogu maailmas on maskide puudus ning maskide tarned viibivad, peame leidma kiireid ja alternatiivseid võimalusi kaitsemaskide tootmiseks. Seetõttu koostasime kaks juhendit – ühe ettevõtetele, kel on maskide tootmise võimekus, ning teise juhendi inimestele, kes soovivad ise maske õmmelda," rääkis Kajak.

Juhendis on ülevaade meditsiinilise maski materjalidest ja neile seatud funktsionaalsetest tingimustest. Tallinna tehnikaülikooli teadlaste professor Andres Krumme ja vanemlektor Tiia Plamuse sõnul on samas ära toodud ka võimalikud alternatiivsed materjalid, mis pandeemia olukorras võiksid samuti tootes kasutamiseks sobilikud olla. Võimalikele maske tootvatele ettevõtetele on ära toodud maskide tootmise tehnoloogia, mida iga ettevõte võib seadmepargist ja võimalustest lähtuvalt oma tootmisprotsessile kohandada.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu soovitab kõigil tõsiselt kaaluda avalikus kohas viibides maski kandmist. "Neid inimesi, kes maske vajavad, on palju – nii meditsiinisektoris kui ka mujal. Eesliinitöötajad, kirjakandjad, poemüüjad ja nii edasi. Tegelikult võiks me kõik avalikes kohtades, sealhulgas kaupluses viibides maski kanda, kuid kindlasti tuleb teha seda õigesti, et kasu asemel kahju ei sünniks," rääkis Karu.

Kaur Kajaki sõnul ei kaitse isetehtud mask võimaliku nakatumise eest täielikult. Uuringute kohaselt võib isetehtud mask sõltuvalt kasutatud materjalist pidada kinni 30 protsenti, tihedama materjali puhul kuni 50 protsenti osakestest. "Samas võib isetehtud maski kandmine koos teiste ennetavate meetmetega – regulaarne kätehügieen, teiste inimestega distantsi hoidmine, haigena koju jäämine – vähendada sissehingamise kaudu nakkuse saamise ohtu ning teiste nakatamist," ütles Kajak.

Isetehtud maski kandmine aitab kaasa viiruse leviku takistamisele eelkõige avalikes ruumides, näiteks poes, apteegis, meditsiiniasutuses, ühissõidukis. Kaitsemaski ei ole üldjuhul vaja kanda kodus ega õues.

Samal seisukohal on ka Tartu ülikooli mikrobioloogia osakonna professor Reet Mändar: "Praegu oleme jõudnud olukorda, kus kõige targem on kõiki inimesi käsitleda kui potentsiaalselt nakkusohtlikke. Paljudel viirusekandjatel ei ole haigussümptomeid või on need väga nõrgad. Või ei ole sümptomid jõudnud veel avalduda, aga üks-kaks päeva enne nende teket on inimene juba väga nakkusohtlik. Maski kandmine ühiskondlikes ruumides – poes, apteegis, raviasutuses, ühistranspordis – aitab meil haigust vältida."

Juhend "Kuidas valmistada kodus kaitsemask 5 minutiga?" ning "Isetehtud maski valmistamise soovitused eraisikutele ja meditsiinilise maski valmistamise juhised ettevõtjatele" on kättesaadavad TTJA kodulehel.

 Soovitused isetehtud maski valmistajale

1. Riidemask peab olema õmmeldud mitmekordsest riidest, mis kannatab 60 kraadist pesu ja kuumutamist.

2. Maskiks sobivad muu hulgas näiteks puhastuslappide ja mikrokiududega rätikutes kasutatavad materjalid, tihedam nõude kuivatusrätiku kangas, antimikroobsete omadustega padjapüür.

3. Materjal peab olema selline, millest saab mugavalt läbi hingata.

4. Maski materjal ei tohiks olla liiga jäik, vaid peaks olema naha vastas mugav, sest maski pidev kohendamine vähendab oluliselt maski kandmise efektiivsust.

5. Mask tuleb kinnitada kõrvade taha ning kinnitamiseks kasutada kummipaela või paelu.

Soovitused isetehtud maski kasutajale

1. Mask peab olema korralikult näo ees nii, et suu ja nina on kaetud.

2. Läbi maski peab olema mugav hingata.

3. Mask ei tohi olla niiske. Niiske mask tuleb välja vahetada sõltuvalt valitud materjalist kahe-kolme tunni järel. Pideva kasutamise puhul kulub ühel inimesel keskmiselt neli-viis maski päevas.

4. Kui mask on korra lõua peale tõmmatud, seda on käega korduvalt kohendatud, katsutud või see on niiskeks läinud, tuleb mask välja vahetada.

5. Kasutamise järel tuleb mask panna kinnisesse plastkotti, panna otse pesumasinasse või visata prügikonteinerisse. Mitte mingil juhul ei tohi kasutatud maski jätta vedelema.

6. Kui maski kasutatakse korduvalt, tuleb maski pärast kasutamist pesta pesumasinas vähemalt 60 kraadi juures ja pärast see üle triikida või panna praeahju 60-kraadisesse kuumusse.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles