Tervishoiutöötaja õpetab: kuidas kaitsemaski õigesti ette panna?

Õde Marit Kiljako näitas, kuidas maski siduda. Maskil on mõte siis, kui see on ka põskede kohalt tihedalt vastu nägu. Sille Annuk

FOTO: Sille Annuk

Praeguse eriolukorra ajal tasub kodust lahkudes kanda maski. Selleks et mask kasutaja tervist maksimaalselt kaitseks, soovitab Ida-Tallinna keskhaigla järgida mõningaid nõuandeid.

Esimene reegel enne kaitsemaski ette panemist on käed korralikult puhastada. Haiglatöötajad kasutavad käte puhastamiseks antiseptikut, millega bakterite täielikuks eemaldamiseks kulub 30 sekundit.

Kui võtad oma maski karbist, jälgi, et maski see külg, mis oli karbis ülevalpool, jääks väljapoole ka siis, kui mask on näole asetatud.

Maskidel on ühes servas klamber – maski ette pannes aseta see klambrikoht nina peale. Seejärel tuleks mask tõmmata lahti suunaga ülevalt alla nii, et see kataks kogu näopiirkonna. Kui tegemist on ühevärvilise maskiga, on hea meelde jätta, et maski voldid peavad olema suunaga ülevalt alla.

Maski näolt eemaldades jälgi, et sa ei puudutaks kätega maski välist pinda, sest sinna võivad olla sattunud bakterid. Mask tuleb ära võtta kõrva taha kinnitatud kummidest ning maski riideosa ei tohi kätega puudutada.

Mask tuleb pärast kasutamist ära visata ning seejärel käed uuesti desinfitseerida.

Meditsiinilised maskid on mõeldud kandmiseks kuni kaks tundi ehk umbes nii kaua, kuni maski seesmine pind muutub niiskeks. Kui maski sise- või välispinnale satuvad pritsmed (nt aevastamisel või köhimisel), tuleb mask välja vahetada. Maski ei tohi lõua alla lükata ning kandmise ajal ei tohi seda kätega katsuda.

Ida-Tallinna keskhaigla infektsioonikontrolli osakonna õendustöö koordineerija Signe Juhkami õpetab, kuidas kaitsemaski õigesti ette panna selles videos.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles