Muuseumiöö lükkub muinastulede ööle

Katrin Uuspõld
Copy
Hetk muuseumiöölt aastal 2017. Tänavu lükkub eriolukorra tõttu muuseumiöö esialgsete plaanide kohaselt maikuust augusti lõppu.
Hetk muuseumiöölt aastal 2017. Tänavu lükkub eriolukorra tõttu muuseumiöö esialgsete plaanide kohaselt maikuust augusti lõppu. Foto: Georg Kõrre

Eestis ulatuslikult leviva viiruse ja kehtestatud eriolukorra tõttu otsustasid korraldajad käesoleva aasta muuseumiöö edasi lükata – 16. mail toimuma pidanud ettevõtmine liigub 29. augustile tingimusel, et saame koos aegsasti viirusest võitu ning suve lõpuks on tavapärane töörütm muuseumides enam-vähem taastunud.

Muuseumiöö programmijuht Vivian Siirman rääkis, et enne otsuse tegemist, kas lükata muuseumiöö aasta teise poolde või jätta 2020. aasta üldse vahele, küsiti end tänavu muuseumiööle kirja pannud muuseumitelt ka nende arvamust. Alternatiivse toimumisajana pakkusid korraldajad välja 29. augusti, mil leiab aset muinastulede öö, mille korraldajatega koostöös üritus toimuda saaks. "Oma tagasisides ütles valdav enamus muuseumitest, et nad tahaksid 29. augustil kõigele vaatamata oma uksed avada. Sellest julgustatuna – ning teades juba täna, et see muuseumiöö tuleb ühel või teisel moel erakordne ja teistsugune – hakkame nüüd muinastulede öö korraldajatega täpsemat plaani pidama, kuidas ühe kuupäeva sisse mõnusalt ära mahtuda ning üksteist igati toetada," avaldas Siirman heameelt.

Öö teema jääb samaks – "Öös on aega". Iga osalev muuseum saab enda programmi mõistagi oma käe ja võimaluste järgi kokku seada, nii nagu alati. Ent kuna kõik tegutsevad ühtviisi kriisi tingimustes, ei saa ega pea ühegi muuseumi otsus olema täna lõplikult siduv.

Muuseumiöö teema "Öös on aega" kutsub külastajaid mõtlema aja kulgemisele, mõõtmisele ja märkamisele. Kuidas aja kulgemine käesoleval, väga teistsugusel aastal muutnud on? Aega on justkui kõigil ühtviisi 24 tundi ööpäevas. Või kas see ikka on nii? Mida me ajaga peale hakkame, kuidas aeg kulgeb ja millises ajas me üldse elame? Inimeste kohta öeldakse "oma aja laps" ja kõigel tundub olevat oma aeg: sünniaeg ja künniaeg, prooviaeg ja kooliaeg, õitseaeg ja uneaeg. Kuidas mõõdetakse aega poeetiliselt, bioloogiliselt, astronoomiliselt, tehnoloogiliselt – ja miks mõned meist elavad täna aastas 2020, aga teistel on aastanumbriks 5778, 1441 või 10 233?

Muuseumiööd korraldavad igal aastal koos Eesti muuseumid ja Eesti Muuseumiühing. Täpsemat infot muuseumiöö kohta saab veebilehelt www.muuseumioo.ee ja Facebookist.

Tagasi üles