Sisukord
Tarbija
Postimees

Kasuta kodusolemist targalt: 30 nippi kevadiseks suurpuhastuseks

3 min lugemist
Akende pesemiseks vali tuulevaikne ilm. FOTO: Urmas Luik/Pärnu Postimees

Sunnitud kodusolekust võib leida ka positiivset, näiteks on see võimalus võtta ette kevadine suurpuhastus. Töid tuleb teha nutikalt ja läbimõeldud, selleks jagab nippe K-rauta Tondi kaupluse juhataja Eveli Uibomets.

Alusta köögist

Köögi seinad, töötasapinnad ja mööbli saad pritsmetest puhtaks kõige paremini nõudepesuvahendiga. Köögi õhupuhasti kogub rasva ja mustust, selle puhastamiseks sobivad söögisooda ja nõudepesuvahend.

Praeahju puhastamine on tõhusaim aurupuhastajaga, aga leidub ka spetsiaalseid ahjupuhastamise vahendeid, vajadusel võib kasutada soodat.

Veekeetjale saab teha katlakivieemaldust äädika või sidrunhappega. Liiga kanget lahust ei tasu teha, see võib keetjat kahjustada. Kolmest supilusikatäiest äädikast või sidrunhappest ühe liitri vee kohta piisab.

Isegi kui puhastad külmkappi regulaarselt, võid suurpuhastuse käigus riiulid lahja äädikalahusega üle käia.

Enneta ummistusi ja kasuta torupuhastusvahendit. Spetsiaalse vahendi alternatiiviks on sooda ja keev vesi.

Järgmiseks vannituba

Keraamilised plaadid saab pritsmetest puhtaks spetsiaalselt selleks mõeldud kodukeemia või nõrga söögiäädika lahusega.

Segisti ja dušiotsiku puhastamiseks mässi selle ümber äädikalahusesse kastetud froteerätik, lase pool tundi mõjuda, seejärel loputa.

Kontrolli silikoonitud pindu: kui seal leidub hallitust, siis sellest enam muud moodi lahti ei saa, kui tuleb silikoon välja lõigata ja uus paigaldada.

Määrdunud vuugivahed saab kõige tõhusamalt puhtaks söögisooda ja äädikalahuse seguga. Võid selle vuugile kanda vana hambaharjaga, lasta mõned minutid mõjuda ja loputada seejärel puhtaks.

Võta lahti äravoolukohad ja eemalda sinna kogunenud juuksekarvad ja mustus.

Vaibad ja kodutekstiilid

Vaipu klopi õues, seejärel käi need kergelt niiske mikrokiudlapiga üle. Kaltsuvaibad pese pesumasinas õrna pesu programmiga.

Pese diivani- ja padjakatted, pleedid ja päevatekid ka siis, kui need pole pealtnäha mustad või plekilised. Mööbli- ja padjakatted pane tagasi niiskelt, nii väldid nende kokkutõmbumist kuivamise käigus. Kui diivanikatet eemaldada ei saa, puhasta see tolmuimeja tekstiiliotsikuga.

Lisanipina võid kinnitada kanga värvi värskendamiseks otsiku ümber soolalahusega niisutatud marli või katta soolalahuses niisutatud linaga kogu diivani ja seejärel kloppida. Ka aurutolmuimejast on abi, aga enne veendu, et diivanikate kannatab veega puhastamist.

Kui diivanil on lahtised istumis- ja seljatoepadjad, keera need ümber, et kulumine oleks ühtlasem ja kasutusiga pikem.

Ära klopi voodimadratsit õues, tänapäevastele vedrumadratsitele see ei sobi. Puhasta madrats mõlemalt poolt tolmuimejaga. Plekieemaldamiseks vali minimaalse kloorisisaldusega vahend, vett ära madratsile vala.

Tekid ja padjad vii õue ning klopi läbi, vajadusel pese masinas. Kui padi on kaotanud oma vormi, vaheta see välja.

Pese kardinad vastavalt juhendile, seejärel võid need märjana üles tagasi riputada, et vältida triikimise vaeva.

Ära unusta põrandaid

Kui põrandaid ka regulaarselt pesta, vajavad need paar korda aastas tõhusamat puhastust, aga eri põrandamaterjalid vajavad eri hooldust. Näiteks puitpõrandal ei tohi kasutada universaalset pesuvahendit, vaid nii õlitatud, vahatatud kui ka lakitud põrandate jaoks on olemas spetsiaalsed vahendid. Keraamiline plaat, PVC ja laminaat on vähem pirtsakad, neid võib puhastada auruga või kasutada tugevamaid puhastusvahendeid vastavalt nende kasutusjuhendile.

Põrandatega koos võiks teha puhastuse ka põrandaliistudele. Puitliistude puhul kehtivad samad reeglid nagu puitpõrandate puhul – neid ei tohi veega üle ujutada, samuti ei sobi neile universaalsed vahendid. Plastliiste võib seevastu puhastada kasvõi nõudepesuvahendiga.

Aknad läikima

Ära alusta pesemist klaasist, vaid raamidest. Kasuta selleks nõudepesuvahendit.

Akende väga määrdunud välispinnad pese esmalt nõudepesuvahendiga, doseeri vahendit minimaalselt. Seejärel käi aken üle kas spetsiaalse aknapesuvahendi või äädikalahusega, aga kasuta vahendit väga vähe, vastasel juhul hakkab klaas pärast kuivamist päikese käes värviliselt helkima. Akende pesu on märksa tempokam, kui selleks on õiged töövahendid – suur svamm, kummiservaga aknakuivataja ja pehme mikrokiust lapp. Kui aken on suur või asetseb ebamugava nurga all, on abiks reguleeritav teleskoopvars. Erinevalt eksiarvamusest ei sobi paber ega ajaleht kuivatamiseks. Paber jätab klaasile nähtavad ebemed, ajalehepaber annab lisaks värvi ja teeb akna kirjuks.

Kõige viimaseks tööks võiks jääda aknalaudade pesu. Kui tegu pole lakkimata naturaalse puiduga, on tõhusaimaks ja lihtsaimaks vahendiks tavaline nõudepesuvahend.

Kamin

Klaasist kamina- või ahjuuks muutub mõnikord nii tahmaseks, et tuld võib läbi selle vaid aimata. Tavaline klaasipesuvahend tahma puhul ei aita, seega võiks soetada kas spetsiaalse kaminaklaasi puhastamise vahendi või kasutada kaminast võetud tuhka – kanna seda märjale lapile ning hõõru klaas puhtaks.

Panipaigad ja kapid

Tõsta riidekapist välja esemed, mis on väikeseks jäänud või mida pole mitu aastat kantud, paki need kokku ja anna heategevuseks.

Kui oled riidekapi sisu juba hõredamaks saanud, on seda tunduvalt lihtsam korrastada. Lähene süsteemselt, näiteks pane kokku kas kõik sama liiki riideesemed (T-särgid, lühikesed püksid, kampsunid) või komplekteeri riided selle järgi, mis üksteisega kokku sobivad.

Sahtleid ja kappe koristades võta kasutusse väikesed karbid ja keskmise suurusega kastid, mis aitavad esemeid sortida.

Kappides kasuta võimalusel läbipaistvast plastist kinniseid kaste, nii ei kogu asjad tolmu, aga sul on ülevaade, mis ja kus täpselt on.

Seotud lood
15.04.2020 17.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto