R, 2.06.2023

Rakvere gümnaasiumi vilistlane pälvis sõjaajalooartikli preemia

Aivar Ojaperv
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Eesti sõjamuuseum.
Eesti sõjamuuseum. Foto: Eero Vabamägi

Eesti sõjamuuseumi ning kaitseministeeriumi väljaantava Hendrik Sepa nimelise preemia lõppenud aasta Eesti parima sõjaajaloo publikatsiooni eest pälvisid Reigo Rosenthal ja Rakvere gümnaasiumi vilistlane Mart Kuldkepp.

Eesti sõjamuuseumi vanemteaduri Kaarel Piirimäe juhitud hindamiskomisjon leidis üksmeelselt, et raamatupreemiat väärib tänavu Reigo Rosenthal, kelle monograafia "Kord ja kohus. Eesti sõjaväejuhtkond Vabadussõja-aegses sisepoliitikas" käsitleb sõjaväelaste rolli Vabadussõja-aegses sisepoliitikas.

Artiklipreemia valimisel tõusis selgelt esile Mart Kuldkepp oma artikliga "Eestlased ja "eestlase vaenlased". Survemeetmed baltisakslaste ja nende poolehoidjate vastu Eesti Vabadussõja ajal", mis ilmus rahvusarhiivi toimetiste sarjas "Vabadussõja mitu palet. Sõda ja ühiskond aastatel 1918–1920".

Mõlemad võidutööd käsitlevad Vabadussõja ajalugu, selle sõja lõpu 100. aastapäeva tänavu tähistame.

Piirimäe sõnul oli tugevaid töid nominentide hulgas mitu, kuid võitjad olid teistest siiski üle. "Nii Rosenthali kui ka Kuldkepi puhul väärib esiletõstmist, et nad tunnevad väga hästi senist uurimisseisu ja nende tööd annavad Eesti ajalookirjutusse selgelt uut teadmist," kommenteeris ta valikut.

Hendrik Sepp (1888–1943) oli Tartu ülikooli Eesti ja Põhjamaade ajaloo professor, akadeemik, rohkem kui 300 ajalookirjutise autor. Tema peamised uurimisvaldkonnad olid Liivi sõjale järgnenud sõdade ajajärk ja Põhjasõda, kuid ta kirjutas palju ka majandus-, kultuuri- ja sotsiaalajaloost. Sepa kaalukaim teadustöö oli doktoriväitekiri "Narva piiramine ja lahing a. 1700".

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles