R, 9.12.2022

Suplusrandade liiva sõeluvad uhked Ameerika masinad

Jete Eevald
, ajakirjanik
Suplusrandade liiva sõeluvad uhked Ameerika masinad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kunda rannas alustati liiva sõelumise ja puhastamisega teisipäeval. Esialgu õpitakse masinat käsitsema.
Kunda rannas alustati liiva sõelumise ja puhastamisega teisipäeval. Esialgu õpitakse masinat käsitsema. Foto: Vladislav Musakko

Esmaspäeval oli Viru-Nigula ja Haljala vallal põhjust tähistada. Kohale saabusid kauaoodatud liivasõelujad, mõlemale vallale üks. Ameerikast siia jõudnud sõelujad võimaldavad nüüd rannaliiva kvaliteeti parandada.

Tänavu veebruaris otsustati Haljala ja Viru-Nigula vallavalitsuses soetada rannaalade puhastamiseks liiva sõelumise masin. Mõte oli tekkinud Haljala vallavanemal Ivar Lillebergil mullu suve hakul, kui ta sai aimu, et selline masin on olemas.

“Seejärel käisin niisugust seadet Viimsis vaatamas,” rääkis Ivar Lilleberg asjade käigust. Ühise huvi tõttu Viru-Nigula vallaga otsustati transpordikulud pooleks teha ja kahe peale ühe konteineriga masinad Ameerikast Eestisse tuua.

Esimesed katsetused liivasõelujaga tehti Haljala vallas esmaspäeval ja Viru-Nigula vallas teisipäeva hommikupoolikul. Viru-Nigula vallavanema Einar Vallbaumi sõnul on esialgu plaan käia masinaga üle Kunda, Mahu ja Kalvi rand. Tõsi küll, Mahu ja Kalvi plaažile veel niipea sellega ei minda, kuna praegusel lindude pesitsemise ajal on niisugused mahukad tööd rannaaladel lubamatud.

Kunda rannas tehtud katsetusega jäädi aga rahule. “Igati õnnestunud ost,” ütles Einar Vallbaum pärast selle tulemuste nägemist.

Haljala vallavanem nentis, et külastajatelt oli varem kostnud tihti nurinat ranna räpasuse pärast, ning ta avaldas lootust, et saabunud masin võimaldab puhtaks teha kõik Haljala valla koosseisu kuuluvad ilusad rannad.

“Käsmu, Võsu, Vergi, Altja, Vainupea,” loetles Lilleberg randu, kus liivasõelumine võiks kõne alla tulla. Lilleberg ei välistanud ka koostööd lähedal asuvate valdadega.

Kui Einar Vallbaum pakkus välja, et liivasõelujaga võiks proovida ka sügisel lehti koristada, ei pidanud Ivar Lilleberg seda efektiivseks.

Kui on aega üle, oleme nõus seda teenust [liivasõelumist] naabritele pakkuma, aga ei usu, et sellele lisa­funktsioone leiame.

Ivar Lilleberg

Haljala vallavanem

“Kui on aega üle, oleme nõus seda teenust [liivasõelumist] naabritele pakkuma, aga ei usu, et sellele lisafunktsioone leiame,” ütles Ivar Lilleberg ja lisas, et masin on siiski mõeldud liiva sõelumiseks.

Kui varem puhastati rannaliiva prahist käsitsi, siis nüüd sõelub selle 15 sentimeetri sügavuselt läbi traktori taha haagitud masin. Nõnda on tõenäosus mõni liiva kadunud ese üles leida üsna suur. “Kui midagi peaks välja tulema, paneme kindlasti kodulehele informatsiooni üles, ja kui inimene suudab ära tõestada, et see on tema oma, eks ta siis saab endale,” rääkis Vallbaum ja lisas, et selle kohta, mida leitud väärisesemetega peale hakata, on läbi käinud mitu mõtet. Täpsemate korraldusteni viib Vall­baumi sõnul aga esimese leiu otsa sattumine. Ivar Lilleberg tõdes, et ei ole veel sõelumise käigus välja tulevatele esemetele mõelnud, kuid arvas, et sellisel juhul tuleks asjadele kindlasti tekitada leiunurk.

Ameerika ühendriikidest tellitud masina hinnaks kujunes mõlema valla jaoks 24 000 eurot, mis sisaldab ka meistri kohaletulekut. Üle suure lombi transportimisele kulus mõlemal omavalitsusel 2230 eurot.

“Muidu oleks tehing läinud märgatavalt kallimaks, kuid kahe peale saime transpordi hinna poolitada,” sõnas Einar Vallbaum.

Masina hooldustöödeks kuluva summa kohta praegu veel öelda ei osatud.

Põhjus on selles, et kahe liivasõeluja ostuga justkui lisapaketina kaasnenud meistri kohaletulek seadistamiseks ja hooldustööde tegemiseks ning õpetuste jagamiseks on eriolukorra tõttu teadmata ajaks edasi lükkunud.

Märksõnad
Tagasi üles