R, 9.12.2022

Team Yong aitas panna aluse uudsele võistlusele

Margus Martin
, tegevtoimetaja kohusetäitja
Team Yong aitas panna aluse uudsele võistlusele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kunda staadionil gruppides koos harjutavate väikeste taekwondo-sportlaste näod on naerul, sest lõpuks ometi saavad nad taas tegeleda lemmikharrastusega ja tunda sellest rõõmu.
Kunda staadionil gruppides koos harjutavate väikeste taekwondo-sportlaste näod on naerul, sest lõpuks ometi saavad nad taas tegeleda lemmikharrastusega ja tunda sellest rõõmu. Foto: Spordiklubi Team Yong

Lääne-Virumaal Korea päritolu võitluskunsti taekwondo noortele õpetav spordiklubi Team Yong korraldas hiljuti Ida-Virus tegutseva spordiklubiga Idablokk veebipõhise võistluse, mis pälvis ülemaailmset tähelepanu.

Iseenesest pole tehniliste vahendite kasutamine läänevirulastele midagi uut, sest mitmesugustel jõuproovidel ja treeningutel puututakse nendega kokku üsna sageli. Küll aga oli suur korraldajate üllatus, kui nad nägid eelregistreerimise lõppedes taekwondo kompleksharjutuses ehk võitluses kujutletava vastasega osaleda soovivate noorsportlaste hulka.

E-Poomsae nime kandnud turniiri protokolli kanti ja võistlesid kaheteistkümne riigi 119 sportlast. Aktiivseimateks osutusid Taimaa lapsed, keda oli kirja pandud 43. Eestist oli võistlejaid 14.

Viru-Nigula vallas Kundas ja Aseris taekwondo-treeninguid eest vedava spordiklubi Team Yong juhi Marko Levtšenko sõnul mõeldi uudne võistlus eriolukorra saabudes välja üsna ruttu, ideest teostuseni jõuti paari nädalaga. “Tegelikult plaanisime aprillis Kundas korraldada suure rahvusvahelise turniiri, aga see asi jäi katki,” rääkis ta. “Nii pidasimegi aru, kuidas lapsi kodus natukenegi motiveerida ja panna nad harjutama ning ühel hetkel tehtut võistlusolukorras vaadata. Turniiri kontseptsiooni sündides panime meeskonna kokku ja tegime ära.”

Reaalajas korraldatud võistluse õnnestumise üheks põhieelduseks oli lisaks osalejate innukusele internetiühendusega arvuti olemasolu, sest turniiri peeti videokonverentsideks mõeldud keskkonnas Zoom. Suure töö tegid ära üle üheksa tunni väldanud võistluse raames kolm professionaalset kohtunikku, kes jälgisid teraselt igat sooritust ning jagasid punkte vastavalt välja töötatud hindamiskriteeriumite põhjal. Üks õigusemõistja pingutas silmi Ugandas, teine Tšehhis ja kolmas Eestis.

Viimastel sportlastel oli Tais juba sügav öö, kui nad oma sooritusi näitama hakkasid.

Marko Levtšenko

spordiklubi Team Yong juht

“Väga karm päev kohtunikele. Lisaks muule tuli jälgida ajakava koostamisel eri ajavööndeid. Lõpuks läks meil võistlus algselt planeeritust kaks-kolm tundi üle. Viimastel sportlastel oli Tais juba sügav öö, kui nad oma sooritusi näitama hakkasid. Seda kõike oli live’is nii äge vaadata – kuidas perekonnad elasid kaasa ja jooksid ümber kaamerate. Mõnel olid pandud paremaks valgustamiseks üles mingid prožektorid,” kõneles Marko Levtšenko.

Tema sõnul oli võistlus küll esmakordne interneti vahendusel tehtud katsetus, kuid saadud tagasiside julgustab asjaga edasi tegelema. “Kompleksharjutuse turniirid koguvad kahevõitluse turniiride kõrval maailmas üha rohkem populaarsust,” rääkis Team Yongi juht ja põhjendas seda asjaoluga, et need sobivad ideaalselt just online-keskkonda.

Põneva kokkusattumusena tuli vahetult peale seda, kui Team Yong ja Idablokk olid hõiganud välja enda turniirile registreerimise, samasuguse võistlusideega välja taekwondo Euroopa alaliit, kes korraldas omakorda Euroopa meistrivõistlusi kompleksharjutuses. “Ei tea, kas said just meilt innustust, sest juttu nendega sel teemal polnud. Samas oli nende võistlus videopõhine, mitte otseülekandes,” lisas Marko Levtšenko.

Ta märkis, et kuigi nende õpilased tiitlivõistlustel väheste kogemuste tõttu veel ei osalenud, on uudne lähenemine kasvõi enda korraldatud turniiri näol kasulik. “Oleme keskendunud peamiselt kahevõitlusele ja seetõttu oligi see laste jaoks hea aeg harjutada ning aidata järele nõrgemaid külgi, millele me ei ole nii palju rõhku pannud. Lapsed nägid, kuhu püüelda, ja leidsid uut motivatsiooni,” märkis Levtšenko.

Taekwondo pakub lisaks vahetule mõõduvõtule ja kahevõitlusele võimaluse omandatud oskuseid näidata duellis kujutletava vastasega. Sportlased saavad etteasteid sooritada ning kohtunikud neid hinnata ka veebi vahendusel.
Taekwondo pakub lisaks vahetule mõõduvõtule ja kahevõitlusele võimaluse omandatud oskuseid näidata duellis kujutletava vastasega. Sportlased saavad etteasteid sooritada ning kohtunikud neid hinnata ka veebi vahendusel. Foto: Spordiklubi Team Yong
Märksõnad
Tagasi üles