R, 9.12.2022

Valge paabulind uhkeldab talu hoovil

Piret Saul-Gorodilov
Valge paabulind uhkeldab talu hoovil
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Uhke eksootiline lind ootas saba avamiseks külaliste lahkumist.
Uhke eksootiline lind ootas saba avamiseks külaliste lahkumist. Foto: Heli Napp

Kujutlus majesteetlikust paabulinnust taluhoovil tekitab kõigepealt võõritusefekti. Enamasti on neid linde mõnes ajaloolises filmis lossihoovi kaunistamas nähtud. Nüüd saab oma maakonnas erilist valget lindu imetleda.

“Vihmase ilmaga pole mõtet tulla,” ütleb lindude omanik Heli Napp, kes on tegusa naisena mitmeti tuntud, kuid eelkõige kui Läsna rahvamaja juhataja. Kuna eesmärk on paabulindu näha ja pildistada teda siis, kui linnu saba on lehvikuks lahti löödud, soovitab perenaine valida päikeselise päeva. Raske ülesanne sel mitmeti keerulisel kevadel, kuid ühel sirava päikesega ennelõunal oleme fotograafiga Loobus Heli Napi juures Suuretüki talu hoovil.

Püha püss, kus on ikka sulelisi, ja meie tulime pelgalt valget imelindu kaema! Perenaine ei oska isegi täpselt öelda, mitu lindu tal kokku on, ja arvab et oma 70–80 tuleb ära. Eri tõuge ei oska ta samuti kokku arvata ja loeb, mis liiki linnud hoovis ringi siblivad: kanad, pardid, haned, kalkunid, faasanid ja paabulinnud. Osa aedikutes, teised tarandikus, siis veel tiigi kaldal ja keegi haub koguni kasvuhoonenurgas uut pesakonda välja.

Paabulinnupaare on kahte tüüpi. On tavalised, kui nii üldse võib öelda, india paabulinnud, kellest isaslind uhkeldab oma helklevas värvikirevuses ning emaslind on tagasihoidlikult hallikaspruun. Ja siis see hämmastav valge paar. Heli selgitab, et tegu ei ole mitte albiinoisenditega, vaid valge paabulind ongi eraldi liik. Nad on kirjudega võrreldes saledamad ja väiksemad ning nii emas- kui ka isaslind on lumivalge.

Fotograaf seab sihiku paigale, et tabada hetke, mil valge isane oma saba, mida on mõrsjalooriga võrreldud, laiali lööb. Samal ajal jutustab perenaine, kuidas nad tütrega umbes nelja aasta eest sõitsid Pärnusse järjekordsete põnevat tõugu kanatibude järele. Kauplemise käigus pakuti, kas paabulinnusoovi ei ole ka. Tütar oli sellest mõttest elevil ja nii see esimene kirju paabulind tallu tuli. Sealt sai uus huvi alguse, sest peagi muretseti emaslind lisaks. Valged paabulinnud toodi paari aasta eest Poolast. Maakonnas ei tea Heli rohkem valget paabut olevat, kuid mujal Eestis neid ikka leidub.

Vahepeal ajab naine hallika paabukana kuudist välja, et see ergutaks isaslindu saba näitama. Siis tekib kohe rivaalil põhjus oma valged sabasuled lehvikuna laiali lüüa. Isaste värk! Heli hoiab neid ikka värvide järgi lahus, sest paistab, et valgele isaslinnule meeldib hall emane isegi rohkem. Üldse on naine arvamusel, et linnumaailmas pole mingeid segaabielusid vaja, tagajärjeks on solgitud tõug.

Järglaste ootuses peab kannatlikust varuma, sest esimestel aastal ei mune paabukana üldse ning edaspidi muneb ta kuni seitse muna aastas, mis ei pruugi viljastatud olla. Helil on omal paar inkubaatorit, kus munad hauduvad, ning tibudele jätkub huvilisi juba praegu. Üldse on linnupidamine väga populaarne, ja mitte ainult kodudes. Majutuskohad ja väliterrassiga toitlustusasutused rõõmustavad oma külastajaid huvitavat tõugu kanadega, kelle ülalpidamine ei ole kuigi keeruline. “Neid võib tundide kaupa vaadelda, see on nii rahustav,” ütleb perenaine unelevalt.

Fotograaf sirutab ootamisest kangeks jäänud konte ja Heli püüab õrna vile ja emaliku noomimisega paabulinde saba avama ergutada. Olen kuulnud, et ilus lind pidi erakordselt koleda häälega karjuma, ja küsin selle kohta Heli arvamust. “Vastupidi, mulle täiega meeldib tema hüüdmine. Selline kaeblik oie,” kostab naine ja imiteerib kogenud harrastusnäitlejana linnu häälitsust. Hetke pärast vastab paabu naise hüüdele, ootame pingsalt saba avanemist, kuid kaunid suled lohisevad jätkuvalt jonnakate modellide järel tolmus.

"Neid võib tundide kaupa vaadelda, see on nii rahustav."

Heli Napp, Suuretüki talu perenaine

Proovime uut taktikat ja jalutame ükskõikset nägu tehes eemale. Heli räägib, et ega paabulinnu saba ei saagi aasta ringi imetleda. Umbes juulis viskab isane oma ilusad sabasuled maha ja hakkab järgmiseks paaritumishooajaks uut kasvatama. Asja võlu seisneb selles, et iga järgnev saba on eelmisest pikem ja tihedam. Praegu ei ole tema valgel noormehel veel saba otstes ilusad silmakujulised suletutid välja arenenud. Kui ta ainult näitaks….

“Mis siis, kui paarid kokku lasta?” küsin naiivselt ja saan iseenesestmõistetava vastuse, et isased lähevad kohe kaklema. Ei julge kõva häälega välja öelda, et nii ilusate lindude puhul kõlab see lausa imelikult. “Muidu on nad üsna rahulikud,” kinnitab Heli. “Võiks vabalt ka hoovile lahti lasta, aga kui paabu mingit valjemat pauku kuuleb, siis võib mõne suvalise kase otsa lennata,” lisab ta. Haruldast lindu jalutama lasta on siiski riskantne, eriti kui mõelda, et mõni rebane võib lihtsalt möödaminnes kalli sulelise minema tassida.

Tuleb välja, et paabulindude pidamine pole sugugi lihtne ega odav lõbu. Talvel tuleb neid ikka poputada ja soojas laudas hoida, samas kui teised linnud elavad edukalt oma kuutides külma aja üle. Samuti on neil peen maitse, mis nõuab eksootilist menüüd. Heli segab neile pähklitest, rosinatest, seemnetest gurmeeeine kokku. Kogu suleliste seltskonna toidule kulub üldse päevas nii umbes kümne lapse koolilõuna summa.

Teeme viimase tiiru majapidamisele peale, samal ajal kui perekoer Naima üritab lootuse kaotanud fotograafi lohutada ja tema nägu lakkuda. Eri tõugu tibud, torisev kalkun, puhvpepudega kanad, kirjud ja kirevad kuked ning kaunid faasanid. Kõik on koostööaltid ja näitavad ennast parimast küljest. Paabulinnud eiravad endi ees alandlikult põlvitavat fotograafi ja pööravad perenaise hurjutamise peale oma tutikestega kroonitud majesteetlikud pead kõrvale, andes mõista, et käsu peale nad end täies hiilguses küll ei näita.

Küsin enne lahkumist, millised on taluga seotud tulevikuplaanid, ja Heli läheb elevile. Kavas on soetada veel jaanalinnud ja laamad ning talviseks tegevuseks tahab ta lastele avada piparkoogitare, et küpsetamisega tegevust pakkuda. Lahkudes oleme muljetest tulvil. Kaasa saame lubaduse Helilt, et pildid saadab ta kohe, kui kõrgeaulised linnud koostöövalmidust üles näitavad.

Talusilt näitab, et oleme õiges kohas.
Talusilt näitab, et oleme õiges kohas. Foto: Ain Liiva
Kaunis kroon ehib ka emaslinnu pead.
Kaunis kroon ehib ka emaslinnu pead. Foto: Ain Liiva
India paabulinnu kirev isaslind ja malbetes toonides emane.
India paabulinnu kirev isaslind ja malbetes toonides emane. Foto: Ain Liiva
Pilkude võitluse ajal saab silmanurgast teise külje alla surutud kanakest piiluda.
Pilkude võitluse ajal saab silmanurgast teise külje alla surutud kanakest piiluda. Foto: Ain Liiva
Kirkad värvid taluõuel.
Kirkad värvid taluõuel. Foto: Ain Liiva
Kui võrku vahel poleks, kakleks rivallid nii, et suled lendaks.
Kui võrku vahel poleks, kakleks rivallid nii, et suled lendaks. Foto: Ain Liiva
Särab nii lossipargis kui ka taluhoovil.
Särab nii lossipargis kui ka taluhoovil. Foto: Heli Napp
Kallis lind on puuris röövloomade eest kaitstud.
Kallis lind on puuris röövloomade eest kaitstud. Foto: Heli Napp
Märksõnad
Tagasi üles