Sisukord
Uudised
Paberleht

Lääne-Virumaa kaldaerofotokogu sai korraliku täienduse

1 min lugemist
Maaamet tegi Eesti põhjaosa kaardistuslendude käigus üle 800 000 kaldaerofoto.  FOTO: Maa-amet

Tänavu kevadel maaameti Eesti põhjaosa kaardistuslendude käigus tehtud üle 800 000 kaldaerofoto on huvilistele kättesaadavad maa-ameti fotolaos. Oluliselt täienes teiste seas Lääne-Virumaa fotokogu.

Maaamet teeb igal aastal kaardiandmete uuendamiseks mõõdistuslende, mille käigus tehakse ka kaldaerofotosid. Kaldaerofoto on lennukilt 500 kuni 3100 meetri kõrguselt kaldega tehtud foto, mis on geopositsioneeritud ehk seotud konkreetse asukohaga. Pilte teeb mõõdistuslendude käigus fotorobot. Kaldaerofotode eesmärk on toetada kaardiandmete täpsustamist küljelt vaadatuna, mis aitab hilisemas töötluses objekte tuvastada. 

Aastati on pildistatud piirkonnad erinevad, kuna kordamööda lennatakse ühel aastal üle Eesti põhjapoolsest, teisel aastal lõunapoolsest osast. Lisaks kaetakse igal aastal lendudega suuremad tiheasustusalad. 

"2020. aasta värskeimad kaldaerofotod on valdavalt Eesti põhjaosast, kuid ka mujal asuvatest suurematest asulatest," ütles  maaameti fotogrammmeetria osakonna nõunik ja mõõdistuslendude tegija Mait Metsur.

Pildistamine toimus kevadel.

"Kevade jooksul tegime aerofotosid Põhja-Eesti läänepoolsest alast, lõpetades Aegviidu–Paide–Võhma joonel, nüüd oleme alustanud Põhja-Eesti idapoolse osa jäädvustamist," lausus Metsur.

Ta lisas, et soodsate ilmastikuolude tõttu sai tänavu näiteks Lääne- ja Ida-Virumaa territoorium kaldaerofotode näol olulist täiendust, samuti Jõgevamaa.

Maaamet teeb tänavu aerofotosid kogu Põhja-Eestist alates väikesaartest Hiiumaal kuni Narvani, lõunasuunal piirdutakse Lihula–Vändra–Põltsamaa–Kallaste joonega, mis piltlikult jagab riigi Põhja- ja Lõuna-Eestiks. Maaamet kogub igaaastaste aeromõõdistuslendudega riigile olulisi andmeid, mis võimaldavad ajakohastada Eesti topograafilisi kaarte ning ruumiandmete registrites ja kaarditeenustes sisalduvat teavet.

Maaameti fotolaos on 3,7 miljonit fotot. Enamik tänavuste aeromõõdistuslendude käigus pildistatud kaldaerofotosid on fotolattu juba lisatud. Jätkub Põhja-Eesti idapoolse osa mõõdistuslendude etapp, mis toob lähiajal fotosid lisaks. 

Maaameti fotolattu pääseb SIIT.

Seotud lood
17.06.2020 19.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto