R, 9.06.2023

Arvo Pärdi keskus annab 10. sünnipäeva puhul välja plaadi

Jete Eevald
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Arvo Pärdi keskus annab 10. sünnipäeva puhul välja "Ukuaru valsi" plaadi. Fotol Arvo Pärt.
Arvo Pärdi keskus annab 10. sünnipäeva puhul välja "Ukuaru valsi" plaadi. Fotol Arvo Pärt. Foto: Eric Marinitsch

Arvo Pärdi keskus tähistab 22. juunil oma 10. sünnipäeva ning on selle puhul välja andnud singli, millel kõlab üks eestlaste seas armastatud lugu ‒ Arvo Pärdi "Ukuaru valss".  Värskel plaadil esitab teost klaveril helilooja ise. Plaadiesitluse salvestus avaldatakse 22. juuni keskpäeval ERR-i portaalis.

Arvo Pärdi "Ukuaru valss" on omapärase saatusega teos, millel on otsekui mitu elu. Sellenimeline klaveriminiatuur jõudis helilooja ametlikku loomenimekirja alles 2010. aastal, kuigi paradoksaalselt oli see Eesti kuulajaskonna jaoks olnud juba mitukümmend aastat väga tuntud ja armastatud pala.

"Ukuaru valss" klaverile, mis kõlab keskuse välja antud singlil Arvo Pärdi esituses, on üles võetud Arvo Pärdi keskuse esimese salvestusena 4. septembril 2018. Plaadi produtsent on Michael Pärt, helirežissöör Kaspar Karner. Plaadiga on kaasas buklet, mis sisaldab teose originaalkäsikirja koopiat.

22. juunil vahendab ERR-i portaal "Ukuaru valsi" plaadiesitlust, kus rahva südamesse läinud loo kihistusi avavad pärimusmuusik Juhan Uppin, filmikriitik Filipp Kruusvall, kirjanik ja kirjandusteadlane, Tallinna ülikooli emeriitprofessor Rein Veidemann ning muusikateadlane Kristina Kõrver Arvo Pärdi keskusest. "Ukuaru valssi" esitavad Juhan Uppin sajaaastasel Teppo lõõtsal ja helilooja Arvo Pärt klaveril.

Plaadiesitlusega alustab keskus helilooja juubeliaastale pühendatud ürituste sarja ning tähistab oma 10. sünnipäeva. Arvo Pärdi keskuse asutas helilooja perekond 22. juunil 2010. aastal ning esialgu tegutseti Laulasmaal arhiiviks kohandatud eramajas. Keskuse tegevuse laiendamiseks ning külastajatele avamiseks kuulutati 2013. aastal välja rahvusvaheline arhitektuurivõistlus, mille võitsid Fuensanta Nieto ja Enrique Sobejano arhitektuuribüroost Nieto Sobejano Arquitectos. Uus keskusehoone avas uksed 17. oktoobril 2018.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles