Omaloomingu korjetalgud toovad XIII noortepeo kavasse hulgaliselt teoseid

Andres Pulver
Copy
XII noorte laulu- ja tantsupidu toimus 2017. aastal.
XII noorte laulu- ja tantsupidu toimus 2017. aastal. Foto: Sander Ilvest

XIII noorte laulu- ja tantsupeo kunstilised toimkonnad korraldasid sel kevadel ajaloo esimesed laulu- ja tantsupeo omaloomingu korjetalgud, et anda kõigile võimalus osaleda tulevase noortepeo repertuaari kujundamisel. Talgutele laekus 541 teost 228 autorilt. 

Talgute korraldajad koos tunnustatud loojatega töötasid saabunud loomingu põhjalikult läbi ning avaldavad kõigile autoritele siirast tänu ja tunnustust. Laulupeo kunstiline toimkond kaalub laekunud tööde hulgast kolme või nelja teose kavasse lisamist ning samuti leidis tantsupeo kunstiline toimkond neli muusikapala, millele hakatakse XIII noorte tantsupeo tantse looma. 

Toimkondade kinnitusel on esimest korda toimunud talgute suurim väärtus enneolematult laiapõhjaline kaastöö ja inspiratsioon, mis jääb kindlasti XIII noortepeo kava ilmestama.

XIII noorte laulupeo peadirigendi Pärt Uusbergi sõnul on hea meel tõdeda, et omaloomingu korjetalgud tekitasid tugevat resonantsi ning talgutele saadeti nii palju kaastöid.

"Mõneti isegi ajalooline asjaolu, et just selle talgu formaadi kaudu on seekord laulupeo kavasse jõudmas suisa kolm-neli teost," ütles Uusberg ja selgitas: "Varasemalt korraldatud uudisloomingu konkursi saagiks on olnud null teost kuni üks teos. Põhjus peitub ilmselt selles, et omaloomingu korjetalgutele oli võimalus saata ka juba varem kirjutatud, kuid seni veel laulupidudel esitamata  teoseid. Olgugi et kunstiline toimkond üritab küll olla kursis kõige olemasolevaga, mille seast valida repertuaar, ei ole see paraku võimalik. Just talgud andsid võimaluse autoritel saata oma teoseid, et need jääksid silma ka laulupeo loojatele."

XIII noorte tantsupeo pealavastaja Agne Kurrikoff-Hermani sõnul oli talgutele saabunud loomingu rohkus tantsupeo meeskonnale väga toredaks üllatuseks. Kurrikoff-Herman ütles, et loomekorje talgud on tantsupeo repertuaari kokkupanemisele andnud väga hea uue vaate.

"Laekunud tööd olid meile suureks toeks just hetkel lavastuse loomise ning repertuaari otsimise faasis oleva peo ettevalmistuse protsessis. Leidsime pillilugusid, mis inspireerisid meid ja millele hakatakse nüüd lastele-noortele tantsude loomiseks lugusid seadma," selgitas pealavastaja.  

XIII noortepeo peadirigent ja pealavastaja on rõõmsad ja tänulikud, et nii paljud autorid üleskutsega liitusid, oma loominguga kunstilisi toimkondi inspireerisid ning XIII noorte laulu- ja tantsupeo repertuaari kujunemisel osalesid. Üldjuhid usuvad, et sellised korjetalgud, kus loomeinimestel on võimalus  peo sõnumile ja sünnile niivõrd vahetult kaasa rääkida, võiksid ka edaspidi olla laulu- ja tantsupeo traditsiooniline osa.

XIII noorte laulu- ja tantsupeo omaloomingu korjetalgud toimusid aprillis-mais 2020. Talgutele saadetud teoste hulgast tegid valiku XIII noorte laulu- ja tantsupeo kunstilised toimkonnad koos heliloojate Tauno Aintsi, Tõnu Kõrvitsa ja luuletaja Doris Karevaga.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu toimub 1.–3. juulil 2022. aastal Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil. XIII noorte laulupeo peadirigent on Pärt Uusberg ja XIII noorte tantsupeo pealavastaja Agne Kurrikoff-Herman.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles