Kuumalaine tulekul: kuidas end kaitsta?

Anu Viita-Neuhaus
Copy
Eestit tabab kuumalaine. Foto on illustratiivne.
Eestit tabab kuumalaine. Foto on illustratiivne. Foto: HEGE-LEE PAISTE

Ilmateenistuse prognoosi järgi võib lähipäevil tulla Eestis väga palav ilm, õhutemperatuur võib kohati kerkida lausa 32 kraadini. 

Kuumad ilmad meelitavad veekogude äärde tavapärasest rohkem inimesi, aga ära ei tohi unustada enda ja oma lähedaste ohutust.

Mõned meelespead:

  •       Lapsed: Lapsi ei tohi veekogu ääres jätta järelevalveta. Uppuv laps ei tee häält, räägi lapsele veega seonduvatest ohtudest ja õpeta, kuidas vees käituda.
  •      Veesõidukid: Veesõidukiga veekogule minnes tuleb kanda alati päästevarustust. Õnnetusse sattudes on päästevesti väga raske või lausa võimatu selga panna.
  •       Alkohol: Ära lase purjus sõpra vette! Sõpradega veekogu ääres viibides tuleb meeles pidada, et kui tarbitakse alkoholi, siis inimesed ei pruugi oma võimeid adekvaatselt hinnata.
  •     Tundmatu veekogu: Tundmatus kohas ei tasu vette hüpata! Enne vette minekut tuleb alati kriitiliselt hinnata vee temperatuuri, läbipaistvust, sügavust, voolu, lainetust, veekogu kaldaid ja põhja tüüpi.
  •      Eakad: Vanusega kaasnevad terviseriskid, samuti ei ole eakam inimene enam nii kiire reaktsiooniga või sama tugev kui nooruses. Ujumiseks tasub valida turvalised, ametliku valvega ujumiskohad, võtta kaasa ka sõber ning ujuda pigem kaldale lähemal nii, et jalad ulatuksid põhja, juhuks kui jaks lõppeb. Oma tervisesse tuleks alati suhtuda realistlikult ja arvestada võimalike krooniliste haigustega.
  •     Kuum ilm ja autosõit: päikese käes seisva auto salong muutub üsna kiirelt tulikuumaks. Lapsi ega lemmikloomi ei tohiks kuuma ilmaga jätta autosse, ka mitte lühikeseks ajaks. Ka see lühike aeg võib autos olija jaoks olla liiga pikk.

Et kuum liiga ei teeks, püsige varjus, kanda tuleb heledaid riideid ja peakatet ning juua piisavalt vett.

Ära ei tasu unustada – enda turvalisus on kõige olulisem. Kui tekib väikseimgi kahtlus, et ei suudeta õnnetusse sattunud inimesed abistada, tuleb helistada 112 ning kutsuda professionaalne abi.

 Lisaks kuivatab kuum ja kuiv ilm kiirelt loodust ja metsaaluseid, mistõttu tasub lõkke tegemisel olla väga ettevaatlik. Ohutu lõkketegemise põhitõed leiab SIIT.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles