L, 1.04.2023

Viru-Nigula Maarja kabeli juures näeb mõõgavõitlust ja kuuleb põnevaid lugusid

Katrin Uuspõld
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Maarja kabel Viru-Nigulas on katoliiklaste palverännaku koht.
Maarja kabel Viru-Nigulas on katoliiklaste palverännaku koht. Foto: Meelis Meilbaum

Viru-Nigula Hariduse Selts korraldab heinamaarjapäeva, 2. juuli õhtul kell 18 Maarja kabeli juures ajalooõhtu. “Maarja kabel on tähtis koht, eriti katoliiklastele, kuid leiab vähe tähelepanu nii omade kui ka võõraste seas. Seltsil on aga plaan projekti abil ümbrus korda teha ning selleks kutsume kokku inimesi, et arutada, kuidas seda paremini teha, ja ühtlasi oleme kutsunud huvitavaid esinejaid,” rääkis Viru-Nigula Hariduse Seltsi liige, Viru-Nigula koduloomuuseumi juhataja Ene Ehrenpreis.

Ehrenpreisi sõnul kõneleb Maarja kabeli ja Rakvere lahingu seostest Tartu ülikooli õppejõud arheoloog Ain Mäesalu. Teemat elustab mõõgavõitluse ja lahinguvarustuse näitusega Sõdalaste Koda.

“Viimasel ajal on maad võtmas detektorism, ka meie kandis käiakse, ning selle valdkonna köögipoolest räägib tegutsev detektorist Lennart Vassiljev,” nimetas Ehrenpreis.

Ühtlasi tutvustab Viru-Nigula Hariduse Selts Maarja kabeli ümbruse uuenduskava, millele on saadud LEADER-ilt toetus, ning oodatakse inimeste ettepanekuid ja arvamusi. Nimelt plaanitakse varemetes oleva kabeli ümbrus, mis praegu on põllupind, muuta kloostriaia motiiviga puhkealaks. “Soovime, et see koht saaks suurema tähenduse ja kannaks traditsioone. Plaanime istutada siia Maarjaga seotud taimi ning lisada infotahvleid,” rääkis Ene Ehrenpreis.

Maarjaga seotud taimedest tõi ta näiteks nõmm-liivatee, karukella, pune, margareeta, kurekella, okasteta roosi, maarjasõnajala, kitsemuraka, maarjaheina, nurmenuku. Ehrenpreisi sõnul plaanitakse taimed istutada kastidesse ning nõu ja jõuga on abiks ka kunstnik Sirje Liiskmaa.

Neljapäeva, 2. juuli õhtul süüdatakse aga Maarja kabeli ümber pakkudest lõkked ja pannakse püsti telk, nii et tulijad ei pea ilma pärast muretsema. 

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles