T, 30.05.2023

Viru maakohus mõistis piiril altkäemaksu anda tahtnud välismaalase süüdi

Jete Eevald
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Piirivalveametnikule altkäemaksu pakkunud Venemaa föderatsiooni kodakondsusega mehele määrati Viru maakohtus karistus. Foto on illustreeriv.
Piirivalveametnikule altkäemaksu pakkunud Venemaa föderatsiooni kodakondsusega mehele määrati Viru maakohtus karistus. Foto on illustreeriv. Foto: Eero Vabamägi

Viru maakohus mõistis 2. juulil süüdi Venemaa föderatsiooni kodaniku, kes pakkus piiri ületamise eest Narva piiripunkti piirivalveametnikule altkäemaksu.

30. juunil kavatses Narva piiripunktis piiri ületada 33-aastane Venemaa föderatsiooni kodakondsusega mees, kes pidi Tallinnasse tööle minema. Dokumentide kontrollimisel selgus, et mees ei olnud saatnud eritaotlust, mis praegu on kohustuslik esitada enne Eestisse sisenemist. Piirivalvurid lähetasid ta tagasi Venemaale, et vormistada nõuetekohane dokument. Selle asemel otsustas mees käituda õigusvastaselt, pakkudes piirivalveametnikule altkäemaksu. Juhtum päädis aga sellega, et ametnikud pidasid mehe kinni ning tema suhtes alustati kriminaalmenetlust.

2. juulil mõistis Viru maakohus süüaluse altkäemaksu andmises süüdi, mõistes talle karistuseks aasta vangistust, mida tuleb reaalselt kanda, kui kahe ja poole aasta jooksul paneb süüdlane toime uue tahtliku kuriteo. Lisakaristusena kohaldati Vene kodanikule Eesti vabariigist väljasaatmine koos kolmeaastase sissesõidukeeluga, samuti tunnistati kehtetuks mehe pikaajaline viisa. 33-aastane mees lahkus Eestist 2. juulil.

Viru ringkonnaprokuratuuri prokurör Ragnar Plistkin avaldas heameelt, et kohus rahuldas prokuratuuri taotluse lisaks tingimisi vangistusele saata mees riigist välja ja määrata talle sissesõidukeeld. "Prokuratuuri taotlus ja kohtu selline otsus kinnitab veel kord, et ametiisiku kallutamine ebaseaduslikule käitumisele mistahes hüve pakkudes ei ole Eesti õigusruumis kuidagi lubatav."

Ida prefektuuri piirivalvebüroo juhi Indrek Püvi sõnul on piiri ebaseaduslik ületamine ja korruptsioon ühed suurimad julgeolekuriskid, mistõttu tunnustab piirivalvebüroo juht Narva piiripunkti teenistujaid, kes käitusid antud juhtumi puhul ainuõigelt – reageerisid kiiresti ning pidasid kohe kinni mehe, et alustada kriminaalmenetlust. "Antud kaasuses polnud tegemist pelgalt kuriteoga – korruptsioonivastane võitlus on nii Eesti kui ka piirivalve üks olulisimaid mainekujundajaid. Lõpetatud juhtum on kinnitus sellele, et Eesti elanikkond võib end turvaliselt tunda. Eesti vabariigi väärtusruumis pole korruptsioonile kohta," sõnas Püvi.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles