Avatud talusid on oodata paarikümne ringis

Jete Eevald
, ajakirjanik
Copy
Avatud talude päeva raames avab Lääne-Virumaal uksed 24 talu ja maaettevõtet. Foto on illustreeriv.
Avatud talude päeva raames avab Lääne-Virumaal uksed 24 talu ja maaettevõtet. Foto on illustreeriv. Foto: Eero Vabamägi

Kuues üleeestiline avatud talude päev on tänavu pühapäeval, 19. juulil, kui külastajatele avab oma uksed 282 talu ja maaettevõtet üle Eesti. Neist kolmveerand on avatud ka laupäeval, 18. juulil.

"Suurepärane uudis on see, et hoolimata vahepealsest eriolukorrast jätkuvad ettevalmistused avatud talude päeva toimumiseks algselt plaanitud ajal ning sündmusest võtab osa samas suurusjärgus talusid ja maaettevõtteid kui mullu," lausus maaeluminister Arvo Aller. "Viimased kuud on koroonaviiruse mõju tõttu olnud keerulised ka maaettevõtjate jaoks ning piirangud on mõjutanud nii tootmist kui ka müüki. Avatud talude päev pakub muu hulgas hea võimaluse pakkuda otse oma õues eestimaist toitu ja kaupa tuhandetele perekondadele, kes sel nädalalõpul Eesti maapiirkondasid avastavad."

Samas lisas minister, et säärase suure ürituse korraldamisel tuleb siiski arvestada COVID-19 viiruse levimisohuga – sellest tulenevad piirangud kehtivad nii taludele kui ka külastajatele. "Ka järgmise nädala lõpus toimuval avatud talude päeval tuleb hoida distantsi ja järgida hügieenireegleid – tuleb tagada kätepesuvõimalus või siis käte desinfitseerimisvahendi olemasolu. Kutsun talude külastajaid üles oma desinfitseerimisvahendeid kaasa võtma."

Arvo Alleri sõnul peab samuti jälgima, et ruumide täituvus ei ületaks 50 protsenti ning üritusel ei viibiks korraga üle 1000 inimese – viimane ei tohiks samas avatud talude päeval probleemiks kujuneda.

Talu või tootmisettevõtte väravas peab olema koroonateavitus – infosilte jagab maaeluministeerium peagi laiali talupäeva piirkondlike koordinaatorite kaudu, samuti saab neid alla laadida avatud talude veebilehelt alates järgmisest nädalast. Samuti on plaanis taludele laiali jagada käte desinfitseerimisvahendit.

Avatud talude päeva avaüritus toimub tänavu Eesti kartulipealinnas Simunas. Külastajatel aitab tänavugi taludesse jõuda Navicupi äpis avanev avatud talude kaart. Bussireiside info avaldatakse hiljemalt 10. juulil.

Lääne-Viru maakonnas ootavad külastajaid avasüli järgmised talud: Migu talu, Kakuvälja käsitöötalu, Arma ratsakeskus, Karepa ravimtaimeaed ja Verner Luke maaligalerii, Mäehansu talu, Suuretüki talu, Pihlamäe käsitöötuba-muuseum / MTÜ Autimene, Ukunurga talu, Hõbeda kitsefarm, õllekoda Pruulius / Oma Õlu OÜ, Arkna karjatalu, Looduse Pärl OÜ, Vahtriku talu, Oruveski talu, Metsamõisa talu / puhta vee teemapark, Kaarli talu, Vinkymon OÜ, Liivamäe talu, Kartul Simunast, Põdra talu, Pärapõrgu puhkemaja, Männiniidu aiand, Eesti piiritustööstuse muuseum ja külastuskeskus.

Kõige rohkem talusid on sel aastal avatud Harjumaal (41) ning Pärnumaal (37), nendele järgnevad talude arvukuselt järgmised piirkonnad: Tartumaa (29), Saaremaa (27), paarikümne ringis talusid on avatud Lääne-Virumaal, Viljandimaal ja Võrumaal. 220 talu ootab külastajaid ka laupäeval, 18. juulil, kuid kõik talud on avatud pühapäeval, 19. juulil. Osalejatest avavad oma uksed esimest korda 50 talu ja maaettevõtet.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles