R, 30.09.2022

Pane kirja oma Lada või Žiguli lugu

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Pane kirja oma Lada või Žiguli lugu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ladast oodatakse lugusid.
Ladast oodatakse lugusid. Foto: Lilli Tölp

Maanteemuuseum ootab 13. juulini lugusid ja fotosid Eesti autokultuuri ühest olulisimast automargist Lada.

Eesti maanteemuuseum tähistab 25. juulil, oma sünnipäeval, ka 50 aasta möödumist VAZ-2101 Žiguli ehk Lada ja rahvakeeli Kopika seeriatootmise algusest. Selleks puhuks valmib nostalgiline näitus, mille tarbeks ootab muuseum fotosid ja lugusid mälestustest, sündmustest ja sõitudest, mis Ladaga seoses meenuvad.

Näitusele on oodatud nii aastakümnetetagused lood auto ostmisest ja üheskoos läbitud kilomeetritest kui ka tänapäevased kogemused väärika masina taastamisest ja hobiautondusest. Ühtmoodi oluline on nii põnev foto, mõnelauseline kirjeldus autoga seotud emotsioonist kui ka pikem mälestuslugu. Väärtuslikud on nii erilised kui ka tavalised lood.

1970. aastal alustas Volga autotehas Žigulide tootmist. Auto sai nime lähikonnas asuvate Žiguli mägede järgi. Kui masinaid hakati eksportima, nimetati automark ümber Ladaks, kuna seda nime oli välismaalastel kergem hääldada. Selle aasta kevadel täitus esimeste Ladade tootmisest 50 aastat.

"Rahvaauto tiitli on Lada auga välja teeninud, olles veel 15 aastat tagasi ARK-is arvel kui kõige populaarsem sõiduauto," täpsustas automargi olulisust muuseumi teadur-kuraator Annika Kupits. Tänaseks on autost saanud pärl autohuviliste kogudes, kus auto igale detailile pööratakse suurt tähelepanu ning taastamis- ja remonttöid tehakse erilise hoole ja armastusega.

Saadetud fotodest ja lugudest valmib näitus, mida saab näha muuseumi sünnipäeval, 25. juulil. Tulevikus kasutatakse kogutud materjale eesti autokultuuri uurimisel ja vahendamisel.

Maanteemuuseum ootab lugusid ja fotosid aadressil annika.kupits@mnt.ee hiljemalt 13. juuliks.

Märksõnad
Tagasi üles