P, 4.06.2023

Apteekide lugu sai kaante vahele

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Eesti apteekide ajalugu sai kaante vahele.
Eesti apteekide ajalugu sai kaante vahele. Foto: Eesti Tervishoiu Muuseum

Farmaatsia instituut tunneb heameelt, et esimest korda on Eesti apteekide ajalugu koos unikaalse fotokoguga köidetud raamatuks. 

232-leheküljelises teoses on käsitletud apteekide ajalugu nende asutamisest kuni 1940. aastani.

Farmaatsia instituudi kodulehel antakse teada, et idee koostada Eesti apteekide ajalugu käsitlev raamat sai alguse peaaegu 30 aastat tagasi, mil ajaloolane Heino Gustavson hakkas materjali kokku panema. Tema käe all sai kirja apteekide ajalugu kuni 1940. aastani. Sealt edasi jäi idee soiku, kuniks Eesti tervishoiu muuseum raamatu koostamise taaselustas ning apteekide loo koostöös Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsi, Eesti Apteekrite Liidu, Eesti Proviisorite Koja ja Tervisekirjastusega kaante vahele pani.

Raamat "Eesti apteekide ajaloost" põhineb suuresti Heino Gustavsoni ajaloolisel uurimusel, mille kohta on varem avaldatud küll artikleid, aga mitte kogu materjali. Gustavsoni tekste on lühendanud üks raamatu koostajatest, Eesti tervishoiu muuseumi teadur Kalju Paju. Tema eestvedamisel on soetatud ka Eesti apteekide fotokogu, mis ilmestab väljaannet ja annab Eesti apteekide tervikajaloole hindamatu lisaväärtuse.

Unikaalne teos hõlmab 210 apteeki nende asutamisest kuni 1940. aastani. Raamatus teeb ajaloolise tagasivaate ka Tartu ülikooli farmaatsia instituudi professor, farmakognoosia ja farmaatsia ajaloo õppejõud Ain Raal, kes on samuti üks raamatu toimetajatest.

Raali sõnul võib see raamat esmapilgul mõjuda omalaadse apteegifotode ja -omanike loetelu kataloogina, kuid ometi on selles paljugi mõtlemapanevat. "See on Eesti apteekide ja apteekrite lugu, kummardus Eesti farmaatsiale ning kõikidele meie endistele ja praegustele apteegitöötajatele omanikest reatöötajateni," lausus ta.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles