R, 9.12.2022

Etendused taaselustuvad ja publik kibeleb teatrisse

Piret Saul-Gorodilov
Etendused taaselustuvad ja publik kibeleb teatrisse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lavastaja Eili Neuhaus.
Lavastaja Eili Neuhaus. Foto: Ain Liiva

Rakvere teatri uuslavastus "Kõike head, vana toriseja" valmis tähtajaks, kuid vaatajate ette ei jõudnudki.

Rakvere teatri uuslavastus “Kõike head, vana toriseja” valmis tähtajaks, kuid vaatajate ette ei jõudnudki.

Lavastaja Eili Neuhaus rääkis, et ametliku esietenduse ajaks märtsis olid kultuuriasutused juba suletud. “Tegime siiski umbes kümnele inimesele esietenduse ära, et vähemalt trupp tajuks tulemust, ja nende jaoks oligi see esietendus, kuigi vaatamas olid teatritöötajad administratsioonist,” kõneles Neuhaus.

7. augustiks on lavastuse “Kõike head, vana toriseja” esietendus taas välja kuulutatud. “Näis-näis, mis publik sellest lavastusest arvab. Saaks juba vesi basseini, sest seni me ujusime kuivalt,” lausus lavastaja ootusärevalt.

Küsimusele, kas vahepeal lavastust ka edasi arendati, vastas Neuhaus kindlalt, et uut suurt prooviperioodi sellele tekstile kindlasti enam ei tule. “Asjade loomuliku jätkuna tuleme kokku ja tuletame kõik ilusasti meelde. Võibolla teeme väikeseid muudatusi, aga põhimõtteliselt me saime selle asjaga nagu ühele poole.”

Uuslavastuse autor on Tuomas Kyrö, keda peetakse soomlaste Andrus Kivirähaks. “Mina ja teksti dramaturg Urmas Lennuk võtsime natuke teistsuguse suuna,” rääkis Eili Neuhaus, “et näha nalja taga ka teatud mõttes inimlikku traagikat.” Toriseja osas tuleb lavale Tarvo Sõmer ning koos temaga mängivad lavastuses Liisa Aibel, Tiina Mälberg ja Elar Vahter.

Peale paari etendust Rakveres sõidab teater uue lavastusega kohe külalisetendusi andma. “Edasi hakkame tegema oma tavalist tööd ja ma kohe ootan seda aega,” tunnistas lavastaja Neuhaus, kes parasjagu Alatskivil oma mitmendat suve eduka projektiga “Kui seda metsa ees ei oleks” tegeles.

Ta lisas, et Alatskivi kogemus näitas talle, et inimesed kibelevad teatrit vaatama ning et tal on üle pika aja eriline rõõm oma tööd teha. Neuhaus ütles oma tulevikuplaanide kohta, et on üks idee, aga seda on vara valgustada.

Rakvere teatri loominguline juht Peeter Raudsepp kinnitas samuti, et rahval on huvi teatri vastu suur.

“Seda näitas juba Baltoscandal ja ise tajusin sama,” märkis ta ja lisas, et käies üle kolme kuu etendust vaatamas, tuli lausa heldimus peale, et sai jälle teatrisaalis istuda. “Oli puudus küll sellest kogemusest, kuigi võiks arvata, et nähtud on küllalt. Võibolla oligi vaja seda pealesunnitud pausi, et niisugusele arusaamisele jõuda.”

Raudsepp rääkis, et lisaks augustis toimuvale esietendusele tuuakse vabaõhulavastus “Miks Jeppe joob?” üle väikesesse saali, sest see osutus väga populaarseks ja nõutuks. “Neil, kes eelmine aasta ei näinud, on võimalik lavastust vaatama tulla. Kõiki turvalisuse reegleid järgitakse kindlasti,” ütles Raudsepp.

Septembri alguses on oodata Baltoscandalil esietendunud Andres Noormetsa ja trupi ühistööna valminud lavastust “Alibi” ning Urmas Lennuki lavastust “Charlotte Löwensköld”.

Märksõnad
Tagasi üles