Väikemuuseumide rahvas käis Rakke kanti avastamas

Õppepäevalised tõdesid, et Rakkes leidub palju kultuurilooliselt põnevat. FOTO: Enn Laansoo

Viru Instituudi korraldatud Virumaa väikemuuseumide esindajate ja koduloohuviliste õppekäigul tõdesid osalejad, et Rakke kandi kultuuripärand elab.

Viru Instituudi projektijuht Marge Lepik ütles, et kuigi paljud osalejad teadsid selle kandiga seotud tuntud isikuid, saadi kauaaegse Rakke Haridusseltsi liikme Aime Kinnepi juhatusel kohapeal tublisti uut teavet. “Lisaks kirjamees Friedrich Robert Faehlmannile, helilooja Ferdinand Mühlhausenile, kirjanikele Oskar Lutsule ja Hugo Raudlepale, teadlastele Heinrich Riikojale ja Karl Ernst von Baerile saime kuulda teistestki Rakkega seotud Eesti tuntud inimestest. Ka oma aja Baltimaade suurima lubjatehase rajaja Karl Kadaka mälestust hoitakse ja püütakse säilitada mitut lubjatööstuse ajalooga seotud ehitist,” rääkis ta. “Tore oli kogeda, kuidas ühe väikese kandi haridusselts on uurinud kaua ja põhjalikult oma kultuurilugu ning jäädvustanud selle nii raamatutes kui ka turismivoldikuis, samuti looduses.”

Lepik märkis, et Väike-Maarja muuseum on Facebooki rubriigis “Ajaloorännak kodukandis” avaldanud mitme Rakke kandiga seotud tuntud isiku kohta materjale ning küllaltki palju leidub infot ka Väike-Maarja valla kodulehel. “Sooja tunde tekitas tõdemine, et leidub maaomanikke, kes hoolivad kultuuripärandist oma krundil. Kiitust väärib Ao külas Faehlmanni sünnikoha korrashoid ja ligipääsu tagamine külastajatele,” lisas ta.

Muuseumirahvas tutvus kunstnike Hando Kuntro ja Piret Smagari kätetööna valminud puuskulptuuride alleega, Salla seltsimajaga, kus hoitakse ja jagatakse väärtuslikke teadmisi küla kultuuripärandist. “Rõõm oli tõdeda, et väikese koha seltsimajas toimuvad sedavõrd erinevad üritused – näitustest verivorstifestivalini, mis annavad tunnistust selle paiga elujõust,” lausus Lepik.

Viru Instituut on võtnud südameasjaks korraldada Virumaa väikemuuseumide esindajatele ja koduloohuvilistele õppekäike, et tutvuda kohaliku koduloo ja väikemuuseumidega ning jagada omavahel kultuuriloo jäädvustamise ja tutvustamise kogemusi.

Õppepäevalised tõdesid, et Rakkes leidub palju kultuurilooliselt põnevat. FOTO: Enn Laansoo
14.08.2020 18.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto