P, 24.09.2023

Tartus saab heita pilgu Jaan Krossi arhiivi

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Facebook
Comments
Jaan Kross.
Jaan Kross. Foto: Peeter Langovits

Virumaa kirjandusauhinna esimese ja kokku viiekordse laureaadi Jaan Krossi 100. sünniaastapäevale pühendatud näitust “Kirja katkematus. Sissevaade Jaan Krossi arhiivi” saab Tartus ​Eesti kirjandusmuuseumis vaadata septembri lõpuni.

Näitusega tähistatakse Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva ja juhitakse tähelepanu asjaolule, et kirjaniku arhiiv asub Eesti kirjandusmuuseumi Eesti kultuuriloolises arhiivis. Ellen Niidu ja Jaan Krossi tütre Maarja Unduski sõnul oli tema vanemate soov, et nende arhiiv leiaks koha just Eesti kultuuriloolises arhiivis.

Näitusel “Kirja katkematus. Sissevaade Jaan Krossi arhiivi” on eksponeeritud Jaan Krossiga seotud dokumente ja kirjutisi teise maailmasõja eelsest ajast, näiteks Westholmi algkooli ja gümnaasiumi koolitunnistused, samuti mitu vihikut varaste suleproovidega ning isegi üks salmialbum aastast 1929 koos Jaan Krossi esimese luulekatsetusega.

Samuti saab näha Krossi romaanide käsikirju, tema enim kasutust leidnud trükimasinat Erika, kirjavahetuse näiteid ja autasusid. Maarja Unduski sõnul kirjutas Kross oma romaanid algversioonis käsitsi ja seejärel lõi ümber kirjutusmasinal, tehes parandusi mõlemasse käsikirja varianti. “Seejärel, kui romaan oli valmis, andis autor selle puhtaks ümberlöömiseks masinakirjutaja kätte. Arhiivis leidub käsikirju kõigist neist variantidest – nii käsikirjalisi, masinakirjalisi käsitsi tehtud parandustega kui ka puhtalt ümberlööduid.”

Jaan Krossi asumisaastate aegsed materjalid ei ole veel Eesti kultuuriloolisse arhiivi üle antud. Unduski sõnul on osa materjale veel korrastamisel ja arhiivi üleandmisel.

“Ellen Niit süstematiseeris kogunevat kultuurikihti jõudumööda mappidesse ja koondas kirjavahetust aastate järgi, ent mingit läbivat või terviklikku süsteemi neis materjalides siiski ei ole, iga mapp võib sisaldada ka sinna mitte kuuluvaid üllatusi,” ütles Maarja Undusk näituse avamisel veebruaris 2020.

Näitus “Kirja katkematus. Sissevaade Jaan Krossi arhiivi” avati 28. veebruaril, kui Eesti kirjandusmuuseumis toimus Jaan Krossi 100. sünniaastapäevale pühendatud ettekandepäev.

Näituse koostasid Maarja Undusk ja Vilve Asmer.

Jaan Kross.
Jaan Kross. Foto: Raivo Tiikmaa
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles