R, 31.03.2023

Aasta lõpp toob kaasa rahvaloenduse prooviuuringu

Andres Pulver
, ajakirjanik
Aasta lõpp toob kaasa rahvaloenduse prooviuuringu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rahvaloendaja töövahendid: sinine kohver, sall ja töötõend.
 
Rahvaloendaja töövahendid: sinine kohver, sall ja töötõend.  Foto: Urmas Luik

Statistikaametis käivad ettevalmistused rahva- ja eluruumide loenduse metoodika, küsitlusankeedi ja avaldatavate tunnuste lõpliku loetelu kinnitamiseks. Aasta lõpus soovitakse senise töö vilju testida rahvaloenduse prooviuuringuga.

Ekspertide arvamuse ja tagasiside saamiseks antakse septembri lõpus korraldataval kohtumisel viimastest arengusuundadest ülevaade projektist huvitatud teadlastele ja ministeeriumide esindajatele.

Rahvaloenduse projektijuht Svetlana Raudonen rääkis, et iga loendustunnuse jaoks on metoodikute kindlaks määratud allikad, mille põhjal saab kokku panna vajaliku info. "Kasutame 28 andmekogu, kust tunnused saame või milles sisalduvate andmete pealt need tuletame. Riigisisesed tunnused, nagu terviseprobleemi või -piirangu olemasolu, võõr- või murdekeelte oskuste loetelu ja usk, saame küsitluse teel," selgitas ta. Praegu käib sujuva andmehõive tagamiseks ka aktiivne töö registritega.

Küsitluse tarvis valmib statistikaametil küsimustik, mille viimistlemiseks samuti ekspertide tagasisidet palutakse. Näiteks vaadatakse üle põhimõte, et pikemate loetelude puhul kuvatakse ekraanil kõige levinumate vastuste loetelu ja sobiva vastuse puudumisel on võimalik valiku "muu" alt leida kõik ülejäänud variandid.

Loenduse riigisiseste lisatunnuste kogumisel lähtutakse riikliku statistika tegemise üldprintsiipidest ja sellest, et lisatunnuste kogumiseks vajaliku uuringu kulud oleksid proportsioonis soovitud tulemusega. "Küsitlus-uuringu kulude vähendamiseks tegeleme telefoniküsitluse võimaluste uurimisega ja planeerime prooviloenduse ajal selleks vajalikud testimised korraldada," lisas Raudonen.

Aasta lõpus ja tuleva aasta alguses korraldab statistikaamet rahvaloenduse prooviuuringu, et testida küsitlusmeetodeid, tehnoloogiliste süsteemide toimimist, isikute teavitamist, küsitlusankeeti ja seda, kuidas inimesed küsimustest aru saavad. Seejärel analüüsitakse prooviuuringu tulemusi ja tehakse vajalikud parandused, et olla valmis 2021. aasta lõpus toimuvaks loenduseks. Ehkki registrite osa kontrolliti juba eelmisel aastal tehtud prooviloendusega, soovitakse lisaks küsitluse osale testida väikest osa registripõhisest loendusest. Ennekõike puudutab see tunnuseid, mida eri põhjustel eelmisel aastal ei testitud.

Märksõnad
Tagasi üles