Fosforiidiuuringud jätkuvad – puurauke tehakse juurde

Igasse kaardil tähistatud uuringukohta tehakse kolm lähestikku asuvat puurauku. FOTO: Ain Liiva, Shutterstock

Ühed fosforiidipuuraugud alles said valmis, aga juba on tulemas uued – sel aastal rajatakse Lääne-Virumaale veel vähemalt 15 puurauku fosforiidiuuringuteks, et rohkem informatsiooni hankida.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti geoloogiateenistuse maapõueressursside osakonna juhataja Tiit Kaasik rääkis, et kavandatavate puurimistööde eesmärk on saada materjali ressursside väärindamise programmi ResTA fosforiidiuuringuteks. Kokku on Rakvere ja Viru-Nigula valda kavandatud seitse uuringupunkti, igasse kohta tehakse kolm umbes 30 meetri sügavust puurauku. Kaasik kõneles, et augud likvideeritakse kohe pärast puurimise lõppu, kaks erandit välja arvatud.

“Kahte kohta teeme põhjavee seirekaevud, mis on umbes 60 meetri sügavused,” lausus ta. Seirekaevud on Kaasiku sõnul võrreldavad tavaliste puurkaevudega – neisse pannakse raudtoru, mille tagune tsementeeritakse, et pinnavesi ei valguks kaevu. Seirekaevud kaetakse kaanega. “Nendest saame infot põhjavee taseme muutuste kohta,” selgitas Tiit Kaasik. Puurimistöödeks valitud kohad on majapidamistest eemal ja võimaluse korral raielankidel. Hange tööde tegija leidmiseks lõpeb 15. oktoobril ja siis selgub, millal täpsemalt puurimiseks läheb.

08.10.2020 10.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto